DIVA (F) 2023 Etapa 1.21 | Meciul etapei * Prima înfrângere pentru Blabla Blaj * Pe Limbosu-l doare-n pix * „Cere celengi”

CSM Târgoviște – Blabla Blaj 3 – 1 (25-17, 25-23, 22-25, 25-21)
Spectatori: 1300. Nu prea cred, bă Păușescule Șarpe Cu Ochelari, că reacțiile publicului au venit mai mult de la niște fetițe, voleibaliste locale pre-senioare.

Prima înfrângere (pe teren) a Jucăricii lu’ Limbosu din această stagiune a venit după un joc destul de frumos, cu multe faze antrenante și cu evoluție palpitantă a scorului. În primul set, CSM Târgoviște, pe fondul jocului foarte bun al extremei Mirosavljević (#14, 6p), s-a distanțat treptat la 6-7 pct și a încheiat la 8 pct diferență, spre surprinderea tuturor.
În setul 2, Blabla a vrut răzbunare și similar s-a dus cu 8 pct în față (7-15). Mai credea cineva că blăjencele pot pierde setul? CSMT a adunat câte un breakpoint, câte 3 și câte… 5! De la 16-21 s-a ajuns la 22-21. Încă 2 breakpoint-uri au fost de ajuns ca setul să meargă tot la CSMT. Opusa Bjelica (#10 CSMT) a fost al 2lea tun. De remarcat că Blabla Blaj a câștigat 9 pct din greșelile neforțate ale CSMT 😊
În setul 3, CSMT a făcut 9 pct din greșelile adversarelor, dar tunurile Mirosavljević și Bjelica n-au mai fost sprijinite de nimeni din echipă. Opusa D Bošković (# 17 Blabla) a făcut 10p, după ce 2 seturi a fost catastrofă.
În setul 4, D Bošković a jucat iar bine, dar, deși Mirosavljević a căzut, de la CSMT s-au trezit extrema Buterez (#3) și centrala Todorova (#7). CSMT a condus tot timpul și scorul a ajuns la 17-8. De aici, devenea destul de clar că CSMT va câștiga setul 4 și meciul.

Să nu se-mbete CSMT cu apă rece, pentru că Blabla Blaj a ajuns în clasament acolo unde-o doare-n pix de rezultat(e) și privește cu îngâmfare la lupta celor de pe locurile 2-5. Dovadă că Limbosu nici nu s-a sinchisit de acest meci și nici n-a trimis la meci galeria sa color.

Blabla Blaj a fentat iar regula celor 2 români din teren prin folosirea doar a unei centrale române pe toată durata meciului. Dacă CSMT se sesiza, putea termina în 3 seturi, dar probabil nivelul intelectual al celor de la CSMT este la fel ca al Universitalulu Cojocaru și al lui Silvică Proiectoru.

Cea mai bună jucătoare: Ilka van de Vyver (#8 coordonatoare CSMT), 2p
Cea mai bună de la Blabla: poate Jovana Kocić (#6 centrală), 4p??, 33%
Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje încasate: Dajana Bošković (#17 opusă Blabla), 24p, 55%, 5 blocaje încasate
Cele mai multe blocaje punctate: Mira Todorova (#7 centrală CSMT), 4
Cea mai bună recepție: Andra Cojocaru (#2 libero Blabla)
Cea mai slabă jucătoare: Ghergana Dimitrova (#1 extremă Blabla)