DIVA (F) 2024 Etapa 1.11 | Meciul etapei * Blabla Blaj a 2a înfrângere rușinoasă din tur * Felix Costa 0% eficiență * 125 spectatori la meciul campionatului!

Rapid București – Blabla Blaj 3 – 0 (25-19, 25-19, 25-20)
Spectatori: 125!

Acum 6 zile (marți 12 dec), gașca lui Universitalu Cojocaru a găinățat Gala Prostiei Voleiului Românesc, unde proștii din conducerea voleiului s-au excitat cu realizările lor mărețe. Prezența a doar 125 de spectatori la meciul campionatului le năruie toate osanalele reciproce și-i arată goi-goluți așa cum sunt: niște pănărămi de cârpaci. Unde mai pui că au programat meciul și la o oră tâmpită, cu totul nepotrivită pentru așa meci important.

Meciul a fost important doar pe hârtie, echipa blăjeană fiind în cădere liberă și la al 2lea scor rușinos din acest campionat.

Rapidul s-a desprins imediat la 5p (8-3), dar Blabla a egalat la 11. Rapidul s-a desprins din nou la 5-6-7p, iar Jucărica lui Limbosu a rămas în urmă. S-a jucat slab, cu faze lungi, neputincioase. Opusa Baciu (#10 Rapid) a avut eficiență de 8%, dar extrema de la Blaj, Felix Costa, a reușit mai puțin: 0%!
Blăjencele s-au enervat puțin în setul 2, au condus, dar au fost ajunse prin 5p la rând făcute de Rapid (11-10) și apoi încă un șir de 9p (20-11). Baciu s-a trezit, dar Felix Costa a rămas la acest incredibil 0% într-un set și jumătate!
În setul 3, Blabla aproape că n-a existat (23-12), dar rapidistele au fost „generoase” și ne-au oferit un final tâmpit ratând 6 mingi de meci!

Onyejekwe (#18 centrală Blabla) a revenit pe teren după accidentare și a avut ocazia să-și amintească cu nostalgie de bătaia record luată de Blabla Blaj în finala Ligii Campionilor.

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac: Nasea Dimitrova (#4 centrală Rapid), 11p, 56%
Cea mai bună de la Blabla: Jovana Kocić (#6 centrală), 4p, 50%
Cea mai bună marcatoare, cele mai multe blocaje încasate: Bogumila Biarda (#10 opusă Blabla), 17p, 36%, 6 blocaje încasate
Cele mai slabe jucătoare: Iarina Axinte (#10 coordonatoare Blabla) și Drussyla Felix Costa (#17 extremă Blabla)

Deși piți-clubul Rapid și-a renovat parchetul terenului și l-a făcut ca la sălile de nunți, jucătoarele au fost îmbrăcate ca la parastas cu sinistrul negru.

De remarcat și că sistemul video Prosto-Genius achiziționat de Proștii lui Cojocaru ne oferă o imagine cețoasă și mereu tremurată a meciurilor din sala Rapid. Aplauze, prostănacilor din Consiliul Director!

Stagiunea fetelor face o pauză până pe 9-11 ian când revin în cupele europene cele 3 echipe rămase: Blabla Blaj, CSM Lugoj și CSO Voluntari.