DIVA (M) 2024 Etapa 1.10 | Meciul etapei * Bălean fentează iar voleiul * Corona cu tricouri prostești

Dinamo București – Corona Brașov 0 – 3 (26-28, 16-25, 22-25)
Spectatori: 400

Doar 2 locuri despart cele 2 echipe în clasament. Cu toate astea, gazdele au încasat un 0–3 la care nu ne așteptam. Adică Dinamo ar fi putut câștiga măcar un set. A fost așa de aproape să câștige primul set… A avut 3 mingi de set. Dar a fructificat Corona prima minge de set a ei. Poate sportivii nu-s chiar așa de duri cum și-i imaginează unii, așa că dinamoviștii au căzut psihic după ce le-a scăpat setul printre degete.
I-am învățat pe ăștia din volei despre side-out, dar treaba cu breakpoint-urile nu s-a prins de ei. Nu poți câștiga un set dacă nu faci breakpoint-uri, mai precis cu cel puțin 1 mai mult decât adversarii. În setul 2 Dinamo a făcut abia 2 breakpoint-uri, iar Corona 10! Breakpoint = punct pe serviciul propriu.
În setul 3 gazdele au început mai tare și au condus chiar la 5p diferență (9-4). Însă Corona a egalat la ghinionistul 13-13 și apoi a condus mereu. A avut 6 mingi de meci și și-a permis să rateze 4.

Cel mai bun jucător, cele mai multe blocaje punctate: Ștefan Lupu (#14 central Corona), 10p, 50%, 6 blocaje
Cel mai bun de la Dinamo: Nicolae Ghionea (#3 central), 8p, 44%
Cel mai bun marcator, cei mai mulți ași: Augusto Colito (#1 opus Corona), 22p!, 50%, 4 ași
Cel mai eficient atac: Dušan Stojsavljević (#20 extremă Corona), 11p, 53%
Cele mai multe blocaje încasate: Sergio Felix Junior (#18 opus Dinamo), 6
Cel mai slab jucător: Rareș Bălean (#7 extremă Dinamo)

Bălean e unul din acei jucători care au prins ceva angajare în străinătate și mediul voleibalistic românesc prostesc îl consideră implicit un jucător sideral. Știți tipologia: Budăi Ungureanu, Pîrv2, Inneh Varga, Aciobăniței… Deși rareori Bălean face câte un meci bun, e și abonat la națională în detrimentul altor jucători mai buni, dar care n-au căpătat aura de străinez.

biciclop.eu

Arcada a controlat jocul în întregime și le-a contrazis pe gurile rele care molfăie că în etapa trecută, Stancu jr (Arcada) i-ar fi cedat meciul lui Stancu sr, care-și face veacul prin Brașov. Dacă se menține în același ritm, va câștiga campionatul cu ușurință. LeLică face treabă bună ca antrenor. Poate dacă nu se încăpățâna să joace până la adânci bătrâneți și se făcea antrenor acum vreo 8 ani, azi conducea cine știe ce echipă europeană însemnată.

Echipa ca echipa, dar păcat de conducerea clubului, care se complace în atitudinea de pițipoancă de fezbuc. Inteligența ei se vede și din tricourile deosebit de prostești cu care i-a îmbrăcat pe jucători, unde numerele sunt scrise cu alb pe culoare deschisă. Câtă prostie! 😊