DIVA (F) 2024 Etapa 1.2 | Meciul etapei: CSM Lugoj mănâncă bătaie acasă * La Constanța soare, furtună și pixelul albastru * Genius cu lămpi * Arbitri tot mai grași

CSM Lugoj – CSM Târgoviște 2 – 3 (25-18, 19-25, 23-25, 25-20, 12-15) (104-103)
Spectatori: 600.

După primul set, credeam că pierdem vremea cu un meci care va dura vreo oră. Dar setul 2 a venit ca un duș rece pentru publicul lugojean și pentru Psihălău Moldovan, căruia i s-a înmuiat piuitul 😊 Nu-i vorbă, că și cei care au transmis meciul pe ambele canale (Genius-Prostelius și Facebook) i-au tăiat din intensitatea sonoră excesivă cu care ne teroriza până acum.
Dacă în setul 1 CSMT a avut o eficiență a atacului de 29%, în setul 2 cea a gazdelor a scăzut la 26%, opusa Martiniuc fiind varză. Au urmat 2 seturi în care n-am văzut prea multă tehnică, dar măcar am văzut o luptă cumpănită. Din păcate (din păcatele lui Brudiu și ale lui Psihălău Moldovan), setul tranșant a fost o catastrofă pentru lugojence. Din cele 12p, 7p le-au fost date de adversare prin greșelile neforțate. Atât de slab au jucat.
Statistica ne arată că echipele au fost foarte aproape de egalitate, dar CSML a clacat tocmai la mal.

Cea mai bună jucătoare: Petea Barakova (#8 coordonatoare CSMT)
Cea mai bună de la CSML: Petruța Orlandea (#4 centrală), 8p, 62%
Cea mai bună marcatoare, cele mai multe blocaje încasate: Ariana Pîrv (#19 extremă CSMT), 22p, 40%, 6 blocaje încasate
Cel mai eficient atac: Elizaveta Ruban (#3 extremă CSML), 19p, 52% – iar avem o problemă cu cifrele DataVolley: eficiența asta nu ia în considerare că Ruban a pierdut 7p în atac.
Cea mai bună recepție: Alexandra Ciucu (#13 libero CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Darya Boris (#12 extremă CSMT)

CSM Constanța – Corona Brașov 3 – 2 (25-27, 20-25, 28-26, 25-16, 15-11)
Spectatori: 200

Încă un meci de 5 seturi și încă 2 ore jumate de bambilici. Dar era să se lase cu o surpriză, cu victoria brașovencelor în 3 seturi. La finalul setului 3, la 24-24, când lupta se dădea pentru diferența de 2p (după ce Corona a avut minge de meci!), arbitrii au considerat că o jucătoare de la Corona a atins mingea la blocaj, dar toată echipa a sărit în sus a protest. Mai precis, arbitrul Cosmin Tudorache, ca orice arbitru învățat să dea gazdelor un avantaj, s-a prefăcut că n-a văzut ce se petrecuse sub nasul lui (deși filmarea îl arată înclinat ca să vadă mai bine!) și a cerut părerea tușierei locale. (FOTO) Pixelul albastru, Tudorache! Poate nu vom ști niciodată ce-a fost acolo, deoarece achiziția de video-contestație, pe care Universitalu Cojocaru a aruncat 40.000 euroi, prinde păienjeni pe undeva în magazia lui Ispas. În 2 etape nicio echipă n-a dorit s-o folosească.
Din acel moment de importanță maximă, balanța s-a înclinat în favoarea CSMC, care a câștigat meciul.

Cea mai bună jucătoare, cele mai multe blocaje punctate: Bianca Grama (#8 centrală CSMC), 10p, 40%, 4 blocaje – care dă semne de calitate de anul trecut
Cea mai bună de la Corona, cel mai eficient atac: Aleksandra Gligorić (#5 centrală), 10p, 53%
Cea mai bună marcatoare: Greisy Finé (#2 opusă CSMC), 27p, 47% (cu 10p pentru adversare!):
Cei mai mulți ași încasați: Teodora Iancu (#15 extremă CSMC) și Ramona Rus (#11 extremă Corona), câte 5!
Cea mai slabă jucătoare: Denisa Drîmboi Duță (#2 extremă Corona)

Pe toată transmisia Genius de la Constanța auziți un zgomot frumos care ne-a adus aminte cum ascultam Europa Liberă cu bruiaj pe unde scurte. 😊 Sau poate e sunetul vreunei furtuni de pe mare. Iar marea cere și soare, iar proștii de la Constanța au lăsat și ei soarele să intre pe teren. Bă, Nicolonțea de Constanța, n-aveți de gând acolo, în Consiliul Proștilor, să faceți o regulă ca să nu mai intre soarele la meciurile de DIVA? De ce sunteți așa de proști?

Și mai dați o regulă ca să nu mai vedem atâția arbitri grași în voleiul românesc. Parcă e Parada Obezilor, măi Lucică Mondialu, iar tu ești șeful lor! 😉 Mai puneți frână la borta gurii și mai faceți niște alergări ușoare, că râde lumea de voi. Ce-i cu atâta slănină pe terenurile de volei?

Să remarcăm că deja din 10 meciuri de sâmbătă, în 7 n-a funcționat porcăria Genius. Parcă era pe vremuri un grup din Timișoara care tot o porcărie de Genius era. O fi un sistem modern pe bază de lămpi, Cojocarule? 😊 Poate de aia se încălzesc mai greu. Poate prin etapa 7 o să meargă la toate meciurile.