DIVA (F) 2024 Etapa 1.4 | Meciul zilei a fost altul * Ariton revine în top * Umba-umba s-a dat de-a tumba-tumba * Purtătorul de ghinion Psihălău Moldovan * Grasul zilei: Bogdan Bardasan

Diana Ariton

CSM Lugoj – Corona Brașov 2 – 3 (27-25, 22-25, 13-25, 25-16, 14-16)
Spectatori: 600

Matematic, meciul zilei ar fi trebuit să fie CSM București – CSM Constanța 3–0, dar ăla nu și-a meritat numele. Constănțencele au făcut figurație, cu coordonatoarea Spinoche la furat și cu un record de 10% eficiență în atac realizat de extrema Coman.

Așa că ne-am îndreptat atenția spre Lugoj, acolo unde gazdele ne-așteaptă mereu primitoare, cu Psihălău Moldovan urlând ca apucatul la microfonul sălii, retardat infantil.
Și am avut parte de un meci interesant și palpitant.

Chiar începutul a fost uimitor, gazdele luând un 0-8 scurt. Cu toate acestea, după niște șiruri de breakpoint-uri, au venit lângă brașovence, care au avut minge de set. Apoi lugojencele au avut 2 mingi de set separate și au câștigat setul. În setul 2 oaspetele au controlat jocul și au condus mai tot timpul.
În setul 3, improvizata opusă Vukčević (#15 CSML, de meserie extremă), s-a trezit din amorțeala-i grea, dar a adormit grav extrema Ruban (#3). Coronarienele au zburdat, insensibile la plânsul lui Psihălău. În setul 4, CSML în sfârșit și-a revenit, câștigând lejer cu un atac mai bun și profitând de spațiile libere uriașe lăsate de oaspete. Extrema Brașovului, Rus (#11) a căzut, deși jucase binișor până atunci, iar antrenorul Dârnescu a înlocuit-o cu Aguero (#9). Numai că Aguero a fost catastrofă. Deși Dârnescu listează 27 de jucătoare (!) în lotul Coronei, n-a avut azi altă înlocuire. Aguero a fost o năpastă și în setul 5 și a dat fiori reci suporterilor brașoveni.

Setul 5 a fost foarte palpitant și cine nu l-a văzut, ar face bine să-l vadă pe YouTube. A existat tot timpul senzația că oricare echipă poate câștiga meciul. Gazdele mai mereu cu un pas în față au ajuns la minge de meci, 14-12. Și de-acolo, ce să vezi? Ghinion de neșansă, hop face Corona 4 puncte la rând, lăsându-l lat pe Psihălău!

CSML a suferit și de pe urma  absenței opusei titulare Martiniuc, probabil accidentată. Improvizația Vukčević a fost dăunătoare. Corona a avut serviciul și blocajul mai bune.

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac: Diana Ariton (#1 centrală Corona), 18p, 60% (FOTO)
Cea mai bună de la CSML: Mirta Velikonja Grbac (#11 centrală), 9p, 71%
Cea mai bună marcatoare: Elizaveta Ruban (#3 extremă CSML), 25p, 33%. I s-au pus în cârcă 40% din pasele de atac, cât pentru 2 jucătoare.
Cele mai multe blocaje punctate: Simina Străchinescu (#10 opusă Corona), 10
Cele mai multe blocaje încasate: Elizaveta Ruban, 7
Cele mai multe atacuri cedate: Elizaveta Ruban și Nevena Vukčević (#15 extremă/opusă CSML), câte 10. Adică ele două, și cu greșelile de la serviciu, le-au dăruit un set brașovencelor
Cea mai bună recepție: Silvija Popović (#8 libero CSML)
Cea mai slabă jucătoare: Nevena Vukčević

Există unele asemănări între CSML și Blabla Blaj. Una ar fi că Psihălău Moldovan e la fel de prost ca galeria Blajului: își „încurajează” echipa când aceasta e pe val și se deprimă când echipa pierde. Ca la Blaj, nu el încurajează echipa, ci echipa îl încurajează pe el 😄 Problema mai gravă e că, atunci când ai 2 mingi de meci și adversarele îți fac 4p la rând, acolo nu mai este măiestrie sportivă (a adversarelor), ci curat ghinion. Și cine o fi purtătorul de ghinion local? Cin-să fie, cin-să fie? Aș paria pe Psihălău. Azi de la Umba-Umba a ajuns la Tumba-Tumba. Păi n-a pierdut CSML cele 2 meciuri de acasă, pe urletele lui Psihălău? N-a câștigat net în deplasare 2 meciuri? QED.

Trebuie să-i remarcăm și pe cei 2 arbitri. Paul Szabo Alexi e ăla care nu știe ce sport prezidează. Numele comisiei din federație în care e cap, zice de „volei DE plajă”, dar el urlă că e „volei PE plajă”. Diștept băiet. E și el Universital pe la Oradea.
Secundul de azi, Bogdan Bardasan, ne amintește de o atitudine mai vetustă care circula mai ales prin Ardeal, cum că trebuie să fii gras ca să arăți că ești bogat. Dacă ești bogat, înseamnă că ai ce mânca și ești gras. Dacă ești sărac și flămând, ești slab. Nu știm cât de bogat e Bardasan, dar sigur are de mâncare din belșug! Din galeria arbitrilor care mai ușor se rostogolesc decât merg, un minunat exemplu pentru copiii care au venit la meci.