DIVA (F) Etapa 1.1 | Rezultate (3) * Încă un statistician prost la Mioveni * Au blocat extratereștrii * Medgidia are demaraj greu * DIVA (M) Meciul etapei: Dinamo câștigă în 5 seturi după ce Știința Explo a ratat niște mingi de meci * Arcada încalcă regulamentul

Dacia Mioveni – Știința Bacău 3 – 0 (25-15, 25-19, 25-11)
Spectatori: 200

Florin Grapă va trebui să se obișnuiască cu scorurile rușinoase… A fost un meci în care nicio echipă n-a reușit niciun blocaj, dar au încasat 10, respectiv 13. Probabil au blocat arbitrii sau extratereștrii! Întrebați-l pe statisticianul local. Chiar de la început de drum în DIVA, Miovenii s-au suit pe locul 1 în clasament alături de Rapid.

Statistică de panaramă

CS Medgidia – SCM U Craiova 3 – 0 (15-23, 25-14, 25-20)
Spectatori: 300

După modul curajos în care a început partida, ziceai că SCMU ar putea lua un set, dar primul set a fost echilibrat din cauza demarajului mai greoi al gazdelor. Cu un set 2 făcut praf, SCMU n-a reușit până la urmă nici onorabilul 60 și totuși e pe locul 7 în clasament. Ex-blăjeanca Baciu îngrijorează din cauza eficienței foarte slabe pentru o opusă modernă, dar 2 ani la Blaj nu pot să nu lase urme (Blestemul lui Avrămuț). Chiar blăjeanca Rus a avut o eficiență mai bună în atac.

Cea mai bună jucătoare: Diana Calotă (#9 coordonatoare Medgidia), 3p
Cea mai bună de la SCMU: Iulia Zlotea (#13 centrală), 8p, 38%(real)
Cele mai bune marcatoare: Mara Dumitrescu (#16 extremă Medgidia), 11p, 38%(real), Ioana Baciu (#10 opusă Medgidia), 11p, 21%(real), Ramona Marciu (#17 opusă SCMU), 11p, 6%(real)
Cel mai eficient atac: Talita Jose (#6 centrală SCMU), 8p, 54%(real)
Cea mai slabă jucătoare: Laura Simoniia (#3 extremă SCMU)

(M) Știința Explo BM – Dinamo București 2 – 3 (25-22 , 25-21, 18-25, 30-32, 9-15)

Un joc relativ slab al lui Dinamo a făcut ca gazdele să ia 2 seturi. Din setul 3, blocajul dinamovist începe să meargă și băimărenii ratează câteva mingi de meci în setul 4. Setul 5 a mers lejer într-o singură direcție.

Cel mai bun jucător: Cristian Bartha (#10 coordonator Dinamo), 3p
Cel mai bun de la Știința Explo: Maycon Moreira (#13 central), 10p, 40%(real)
Cel mai bun marcator și cele mai multe blocaje încasate: Mihai Tarță (#11 opus Știința Explo), 28p, 34%(real), 7 blocaje încasate
Cel mai eficient atac și cea mai bună recepție: Ewoud Gommans (#6 extremă Dinamo), 16p, 48%(real)
Cel mai slab jucător și cei mai mulți ași încasați: Kyrylo Klochko (#1 extremă Știința Explo), 7

Să amintim și meciul (M) Olimpia Titanii – Arcada Galați 0 – 3, NEREGULAMENTAR, cu gazdă inversată. Pentru că, dacă e vorba de încălcat regulamentele, care sunt primele cluburi? Da, Blabla Blaj și Arcada Galați!

FOTO: Silueta elegantă a unui arbitru român și internațional. Nu e trucaj! Ghiciți cine e personajul. Indicație: numele începe cu Lucic* și se termină cu *ondialu. Mai lasă dulciurile, Lucică, că acuși naști!