DIVA (F) Etapa 1.10 | Surpriza etapei pute a trucaj * Prostul constănțean cu „timp de odihnă”

CS Medgidia – Rapid București 0 – 3 (23-25, 16-25, 21-25)

Primul set mergea cum se așteptau amatorii de volei. Gazdele au condus până la 18-17. De acolo Rapidul a preluat conducerea și la conducere a rămas. Am fi zis că se mai întâmplă și asemenea accidente, iar Medgidia se va revanșa în setul 2. Da’ de unde? A fost mai rău. Și setul 3 a fost controlat de oaspete. Către final medgidencele au lăsat impresia că ar putea răsturna scorul setului, dar nu s-au apropiat la mai puțin de 2p.

Pentru gazde, primul set a fost făcut praf de centrala Ordeanu. Al 2lea de centrala Ioan. Al 3lea, de cine credeți? Nu, nu de extrema Rus, care s-a mai reparat de câteva etape, ci chiar de cea care trebuia să marcheze cele mai multe puncte. Opusa Baciu a făcut bilanț minus 2.

A fost o surpriză pentru că Medgidia părea o echipă cu pretenții și cică vrea cupe europene, în timp de Rapidul nu va fi niciodată o echipă serioasă având 2 antrenori cârpaci la cârma ei. Vedeți și statistica Rapidului de la acest meci. O echipă slabă a bătut o echipă și mai slabă. Această victorie a Rapidului chiar în bârlogul medgidean nu putea fi prevăzută… decât de niște băeți care au jucat la pariuri. Nu vom ști niciodată dacă a fost un meci trucat, dar pute rău.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Marjorie Corrêa (#9 centrală Rapid), 10p, 31%, 4 blocaje
Cea mai bună de la Medgidia și cea mai bună recepție: Alexandra Trică (#12 extremă), 8p, 27%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Denisa Drâmboi (#2 extremă Rapid), 15p, 45%
Cei mai mulți ași încasați: Loredana Hodorogea (#18 extremă Medgidia), 4
Cea mai slabă jucătoare: Diana Calotă (#9 coordonatoare Medgidia)

O rugăm pe tante Nicoleta să nu mai dea voie la microfonul sălii acelor proști care tot zic de „timp de odihnă”.