DIVA (F) 2022 Etapa 1.5 (1) | Meciul etapei s-a dus în 5 seturi

Etapa 1.5 a fost cea mai interesantă de până acum. Chiar dacă clasamentul nu e încă stabilizat, am avut 4 meciuri interesante între echipe vecine de clasament.

Rapid – Știința Bacău 3 – 0 (25-16, 25-19, 27-25)

După 2 seturi slabe, Grapă a schimbat configurația echipei și, pe fondul dorinței lui Măcicășan ca să joace toată lumea, s-a ajuns la un set, care le-a scăpat pe băcăuance de un scor de sub onorabilul 60p.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Alexandra Sobo (#1 centrală Rapid), 12p, 88%
Cea mai bună de la Bacău: Karina Gorbe (#17 opusă), 8p, 32%
Cel mai eficient atac: Ana Maria Lupa (#14 extremă Știința), 8p, 42%
Cea mai bună recepție: Alexandra Ciucu (#13 libero Știința
Cea mai slabă jucătoare: Mădălina Airoaie (#5 extremă)

Dacă Rapidul lui Funebra Duță a uitat să transmită niște meciuri, acum a recuperat, începând transmisia cu aproape 2 ore înainte de începerea meciului. 😊

CSO Voluntari – CSM Târgoviște 3 – 2 (21-25, 25-20, 25-23, 21-25, 15-13)

Meciul etapei a fost la înălțimea așteptărilor, cu fiecare set aproape de echilibru. În primul set, câștigat de CSMT, s-a remarcat extrema Matei (#11 CSMT). În setul 2 ea fost folosită excesiv, iar opusa CSMT, Eržen a făcut bilanț minus 4. Din partea CSOV s-a ridicat extrema Uattara.

În setul 3, Eržen s-a trezit, dar nu a fost sprijinită de colege, care au trecut la greșeli neforțate. În setul 4, a fost rândul lui Uattara să joace singură, nesprijinită, ceea ce-a dus meciul în setul 5.

În setul 5, CSMT a căzut. Cele 13p au venit mai degrabă din greșelile neforțate ale adversarelor. Iar eroina gazdelor a fost opusa Vuković.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Marija Milović (#7 centrală CSOV). Pagina de FB a CSOV o ridică prostește în slăvi pe Uattara (chipurile, ea ar fi fost cea mai bună jucătoare), pentru că, în prostia lor, ei cred că cel mai bun jucător e cel care marchează cele mai multe puncte 😊 Păi, stimați proști de la CSOV, dacă a făcut 27p și a pierdut 12, se cheamă că a fost cea mai bună?
Cea mai bună de la CSMT și cele mai multe blocaje punctate: Neira Ortiz (#14, centrală), 15p, 27%, 9 blocaje!
Cea mai bună marcatoare: Eli Uattara (#10 extremă CSOV), 27p, 46%
Cea mai slabă jucătoare: Darja Eržen (#16 opusă CSMT)

Onyejekwe n-a jucat nici azi, semn că Blestemul lui Avrămuț e persistent și poate duce la încheierea carierei într-un mod nu foarte plăcut.

Clubul din Voluntari transmite meciurile în colaborare cu Metropola TV și au și comentator, pe unul Frisk, care debitează o grămadă de prostii. De exemplu, încă nu știe ce înseamnă „derby”. Caprara a fost „Capara” (focului?), Adriana Matei a fost „Alina Matei”.

A mai debitat o tâmpenie:

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

„Break-urile la volei sunt 85% din puncte sau mai mult.”

Dacă prostul se referă la breakpoints (punctele făcute pe serviciul propriu, adică alea care contează cu adevărat în scor) ele pot fi cam 25-33%.