# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * MECIUL ETAPEI (M) ZALĂU IA UN…

# **DIVA (F) Etapa 2.1 |** REZULTATE (1) * MECIUL ETAPEI (M) ZALĂU IA UN PUNCT DE LA DINAMO * **GHIULICĂ** PICOTEȘTE DUBLU ȘI HARȘTI 1400! * **îNȘELARU** PLEIOF OF OF

**Dinamo – CSM Lugoj 3 – 0 (25-19, 25-17, 25-16)
**Spectatori: 120

După ce, acum 2 etape, Dinamo pierdea la Medgidia și după ce, etapa trecută, CSML lua un set de la *vicecampeoana Ieoropii*, m-am și mirat ce mi-a venit să pronostichez 3–0. Dar CSML m-a confirmat cu un joc foarte slab. Deși a început solid, de la 12-12 din primul set, CSML a căzut treptat și Dinamo a câștigat lejer, chiar dacă a avut destule greșeli neforțate, chiar din acelea care nu înseamnă neapărat punct pierdut. Dacă n-au reușit să facă măcar *onorabilul 60*, lugojencele au pierdut 23 de pct din atacuri ratate (greșite sau blocate). La CSML nu a fost cine să facă puncte. Opusa **Kocić** a jucat foarte slab (bilanț minus 4 pct!), dar și extremele **Ignjić** și **Petria** au fost sub 25% eficiență a atacului.

Scorul eficienței medii a atacului: 44% – 23%.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: **Maria Karakașeva** ( #12 extremă Dinamo), 14p, eficiența atacului 50%.
*Cea mai bună de la CSML*: **Andreea Petra** ( #1 centrală), 9p, 33%.
*Cea mai bună marcatoare*: **Ariana Pîrv** ( #13 extremă Dinamo), 15p, 45%.

Cel puțin un punct a pierdut CSML pentru că antrenorul nu știe unde să stea în timpul meciului. **Șegârte**, nu mai sta în teren, că n-au loc jucătoarele să plonjeze!
Dintre cei 2 învățăcei ai lui **ZaDarko Arena** ajunși antrenori principali, **Ljubičić**îi copie până și tonul vocii 😊

**(M) Dinamo – VM Zalău 3 – 2 (25-21, 25-19, 21-25, 25-27, 15-10)
**Spectatori: ?

Zalăul a venit ca să-și fructifice șansele de a se sui pe podium. A început bine, a stăpânit setul 1 până la 17-17. Apoi balanța s-a înclinat și Dinamo a încheiat setul cu 3 pct la rând. Oaspeții au greșit mai mult în setul 2 și l-au pierdut cam rău.

În setul 3, opusul **Cherbeleață** a început să primească ajutor și de la extrema **Dal Bosco** și de la centrali și, cu un blocaj bun, zălăuanii au câștigat setul. Setul 4 a fost cel mai strâns. Dinamo a avut un atac și un blocaj mai bune, dar, cu mai puține greșeli neforțate, oaspeții au egalat scorul seturilor.

Setul 5 a fost controlat de Dinamo, zălăuanii reușind să marcheze puncte mai greu.

*Cel mai bun jucător*: **Nicolae Ghionea** ( #9 central Zalău), 15p, 59%
*Cel mai bun de la Dinamo și cel mai eficient atac*:*** *Leite Costa Maicon** ( #12 central), 13p, 67%
*Cel ma bun marcator*: **Gabriel Cherbeleață** ( #5 opus Zalău), 25p, 41%
*Cea mai bună recepție*: **Mihai Mărieș **( #17 libero Dinamo)
*Cel mai slabi jucători*: **Ovidiu Darlaczi** ( #7 extremă Zalău) și **Șerban Pașcan** ( #11 extremă Zalău). Al 2lea l-a schimbat pe primul, dar fără efect.
*Cel mai slab hopservator*: **Ghiță Bombiță Ghiulangiul** (fără număr fără număr), 11 sforăituri, 8 pârțuri, eficiență 0%.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

**Coronavirusul** voleiului românesc, **Ghiță Ghiulangiul**, și-a scos ghiulul la plimbare și a mai prins o dublă de hopservat, în sala Dinamo. Sperăm că nu mai prinde multe.
—–

**Colțul lui îNȘelaru**

Nu e tocmai o surpriză că marele (imensul) comentator și pseudojurnalist sportiv (care n-a suflat un cuvințel de 15 ani despre dezastrul voleiului românesc) nu știe ce înseamnă ***playoff***. Se ia și el după gloată și folosește termenul în mod eronat așa cum auzim foarte des în zilele astea. Cică ar fi făcut cerere la tevereu să nu-i mai dea meci cu Dinamo, că se face de râs că n-a învățat de atâția ani să zică KWE din **Onyejekwe**! 😊 El învață o silabă la 3 ani.

2 thoughts on “# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * MECIUL ETAPEI (M) ZALĂU IA UN…