DIVA (F) Etapa 1.6 | REZULTATE (1) * PRIMA VICTORIE PENTRU CLUJENCE * PĂNĂRĂMI DE STATISTICIENI

U NTT Data Cluj Np – FC Argeș 3 – 1 (25-15, 18-25, 28-26, 25-19)

În setul 1, de la 11-10, clujencele au făcut 10 pct la rînd! pe serviciul opusei Cocoș. În setul 2, clujencele au ratat foarte multe atacuri și și-au pierdut setul pe barba (bărbile?) lor. Piteștencele au condus tot setul.
În setul 3, a fost iar rîndul gazdelor să conducă, chiar cu 7 pct, dar oaspetele au egalat la 21 și au ratat o minge de set. iar gazdele au cîștigat la limită. Piteștencele au continuat jocul bun în setul 4, au condus (scor 4-8), dar n-au mai avut vlagă ca să mențină avantajul. De la 17-17, echilibrul s-a rupt în favoarea gazdelor.

Pentru că nu ne putem lua după catastrofa de statistician de la Cluj Np, le vom menționa doar pe:

Cea mai bună marcatoare: Adina Stanciu (#17 extremă U NTT Data), 19 pct.
Cea mai bună marcatoare de la FC Ag: Katarina Jovanović (#1 extremă), 16 pct.

Dinamo – CSM Lugoj 3 – 1 (25-19, 23-25, 25-21, 25-21)

Cu o echipă improvizată, CSM Lugoj a ținut piept unei echipe destul de puternice la începutul acestui campionat, realizînd un scor onorabil. Dacă primul set sugera că va urma o victorie ușoară a dinamovistelor, în setul 2, CSML a condus mai tot timpul, iar de la 23-23, a reușit să mai facă 2 pct.
În setul 3, antrenorul Ljubičić s-a enervat pe Pîrv-2, care nu mai contenea cu greșelile, și a schimbat-o cu Matei. Pîrv-2 a făcut în acest meci 8 pct din atacuri, dar a pierdut 12. Pînă la 15-15 a fost echilibru, dar Dinamo a controlat finalul setului. Gazdele au început setul 4 în forță (11-3), iar diferența a fost prea mare ca să mai fie acoperită de lugojence.

Nici pe munca statisticianului de la Dinamo nu dăm 2 bani.

Cea mai bună marcatoare: Daiana Roman (#14 centrală CSML), 17 pct.
Cea mai bună marcatoare de la Dinamo: Maja Burazer (#1 opusă), 15 pct.