# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * PROȘTII PROȘTILOR * ȘEFUL CLUBULUI BĂCĂUAN…

# **DIVA (F) Etapa 1.17 |** REZULTATE (1) * PROȘTII PROȘTILOR * ȘEFUL CLUBULUI BĂCĂUAN VREA ANTRENOR NOU * MÂȚELE ȘI PĂPUȘA STRICATĂ

**CSM Târgoviște – Știința Bacău 3 – 1 (28-30, 25-16, 25-10, 25-15)
**Spectatori: 200 sau 500, nu s-au pus de acord cei doi care trebuia să indice numărul 😊

Primul set a fost frumos și palpitant ca evoluție a scorului. Știința a condus în jumătatea a 2a, dar CSMT s-a apropiat, făcând ca Știința să rateze 5 mingi de set. Dar și CSMT a ratat două. Ambele echipe au avut câte 2 tunuri care au făcut un număr neobișnuit de pct: **Herrera** 9 și **Buterez** 8 (CSMT) și **Rogojinaru **9 și **Koleva** 10 (Știința).

Dacă ziceam că meciul va continua în aceeași notă și ne vom distra de minune, iaca n-a fost așa. Din setul 2, Știința s-a schimbat total. **Rogojinaru** și **Koleva** au mai făcut pct, dar n-au mai fost sprijinite de coechipiere, având inclusiv coordonatoare într-o zi proastă. O prezență aproape sinistră a fost opusa **Rueda Cotito **( #3), care a făcut în 4 seturi doar un punctuleț! Până și **îNȘelaru** a observat că stă în teren ca momâia. Ținând ochii asupra ea, mă gândeam că exact așa puteam să joc și eu. Nu numai că a făcut doar un pct, ci a și pierdut 7.

biciclop.eu

3 seturi, Știința a arătat mai rău decât Rapidul… Dacă aș fi președintele clubului, l-aș schimba urgent pe antrenor! Că se pierde medalia! Dar e mai greu atunci când antrenorul e chiar șeful clubului! 😀

De partea cealaltă, **Nešić** a început să arate a maimuță țopăitoare și se mai și tăvălea pe jos. Săracu’… Și a amețit și posturile jucătoarelor.

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă/opusă? CSMT), 25 pct, 48%
*Cea mai bună de la Știința:* **Denisa Rogojinaru** ( #2 extremă/opusă), 24 pct, 45%
*Cea mai bună recepție:* **Teodora Pušić** ( #12 libero CSMT)

Proștii proștilor de la CSMT, ai lui **Savu** și **Boriga**, deși li s-a explicat, continuă să-și bată joc de spectatori și de telespectatori, lăsând lumina zilei să strice spectacolul voleibalistic. Limitele terenului nici nu se mai distingeau, ce fel de experiență să aibă spectatorul? (*FOTO*) Dar ce știu proștii lui **Savu **de spectacol? Pentru ei voleiul e doar un vehicul de învârtit bani. În sală era frig de stă lumea în cojoace, iar un tembel de la microfon tot zicea de „timp de odihnă“. Oare prostovanii ăia or fi văzut vreodată vreun meci de volei din vreo competiție internațională serioasă? Bă, imbecililor, intra soarele-n teren? Stăteau spectatorii cu cojoacele pe ei? Nu mai scapă voleiul românesc de tâmpiți!

Nici de arbitrii gravizi. **Florin Dragomir** (secundul meciului) e așa de gras încât parcă ar fi un pinguin! Dar nu contează silueta antisportivă atâta timp cât o să-l voteze pe **Ghiulangiu** la realegeri.

**FC Argeș – U NTT Data CN 3 – 2 (25-23, 13-25, 25-22, 15-13)
**Spectatori: 150

Deși nu a fost frumos, a fost un meci de luptă. O luptă cam chioară, o ciomăgeală cu foarte multe erori. Primul set a fost un duel al tinerelor marcatoare: **Motroc** (FC Ag) și **Străchinescu** (UNTT): 7-6. **Străchinescu** a rezistat până la urmă, dar **Motroc** a cedat.
Dacă au câștigat seturile fără soț, gazdele au fost varză în cele cu soț. Concluzia: nu vă măritați! 😊

În setul 5, FC Ag a ajuns la 8-4, dar oaspetele au egalat: 10-10, 11-11, 12-12. Piteștencele au reușit un *breakpoint* și asta le-a adus victoria.

*Cea mai bună jucătoare:* **Edina Selimović** ( #11 centrală FC Ag), 17 pct, eficiență 50%
*Cea mai bună de la UNTT:* **Sabina Miclea Grigoruță** ( #4 coordonatoare). Nu știm de ce nu a fost folosită în setul 5.
*Cea mai bună marcatoare și cei mai mulți ași:* **Simina Străchinescu** ( #2 opusă UNTT), 24 pct, 39%, 7 ași
*Cel mai eficient atac:* **Karmen Brletić **( #15 centrală FC Ag), 12 pct, 54%
*Cea mai bună recepție:* **Adina Stanciu** ( #17 extremă UNTT)

Pentru titlul de *cea mai slabă jucătoare* a fost mare bătălie! 😊 Dar ziceam că, pentru a atenua impactul acesta asupra sufletelor delicate de voleibaliste, facem mențiunea asta numai în etapele cu soț.

Bătaia mâțelor (cele 2 antrenoare din campionat) a fost câștigată de data asta de **Cristina Zanfir**, care, deși nu stă bine în lupta directă (1–3 la Cluj Np și 3–2 acasă), a sărit în clasament pe locul 7.

Partida a fost arbitrată de niște uluitoare arbitrărese premature. Una a fost **Psiho-Iatan**, dar cea amuzantă a fost **Gurguiatu**, principala, pe care gazdele au pus-o cu fundul la public. Publicul n-a prea avut ce să admire (niște paranteze), dar a fost amuzat de mișcările ei schimonosite și dizgrațioase. De parcă era o păpușă acționată de un sforar neîndemânatic și era pusă să dirijeze avioanele în apă 😀
—–

**Colțul lui îNȘelaru**

Pseudojurnalistul tevere continuă torturarea numelor străine, deși nu toate sunt chiar așa de greu de pronunțat. Victime: **Nešić, Pedullà, Pihlajamäki, Pušić, Kapelovies**. Până și numele statului Peru l-a accentuat prost. Dar ce zicem noi de cuvinte străine? El nici românește nu prea știe. Pronunță „sunt“ ca pițipoancele, exact cum se scrie! 😀

ottobroker.ro

**Perle:**

– „o atacantă de moral“ 😊 Ce-i aia, bre? Dar el și cu nevastă-sa or fi oameni care se demoralizează repede și de aia le place să aducă vorba foarte des de acest „moral“.

– „**Herrera **a sărit pe **Rogojinaru**“ Ha?