# **DIVA (F) Etapa | **REZULTATE (1) * VOLUNTARII PROGRESEAZĂ STÂND PE LOC *…

# **DIVA (F) Etapa 1.15 | **REZULTATE (1) * VOLUNTARII PROGRESEAZĂ STÂND PE LOC * **ALUPEI** REVINE * MECIUL ETAPEI (M)

**CSM Târgoviște – CSO Voluntari 2005 3 – 0 (25-15, 25-20, 25-18)
**Spectatori: 200

Dacă în tur Voluntarii făceau acasă 53 pct, iată că acum reușesc să egaleze acel număr, adică au făcut în deplasare (unde se presupune în general că se obține un rezultat mai slab) exact atâtea pct câte au făcut acasă. Un fel de progres stând pe loc. 😉 Suprinzător, oaspetele au fost ceva mai bune la blocaj (scor: 3-5), dar la celelalte capitole au rămas mult în urmă (scorul așilor: 13-2!). În timp de CSMT a avut 3 jucătoare cu eficiență a atacului peste 40%, CSOV a avut două posturi (o extremă și o centrală) care au fost doar de umplutură.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Tanja Sredić** (11 centrală CSMT), 11 pct, 67%
*Cea mai bună de la CSOV:* **Loredana Filipaș** ( #17 opusă), 16 pct, 48%
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 18 pct, 47%

(Scorul setului 2 apăruse greșit pe situl dataproject.com.)

**Blabla Blaj – CS Medgidia 3 – 0 (25-14, 25-22, 25-20)
**Spectatori: 410, zice prost-socotitorul **Marković**. Maxim 300, sugerează pozele din sală! **Limbosu **și haita lui de la club probabil măsluiesc prezența ca să nu se vadă că milionul de ieuroi îndesat în jucărica lui nu se mai justifică.

**ZaDarko Arena** a întrevăzut un meci ușor și a început cu centrala **Alupei** ca titulară. Numai că ea a fost acolo mai mult de decor, primind o singură pasă de atac tot meciul. În felul acesta, jocul ei se va îmbunătăți foarte mult la Blaj.

Medgidia a venit cu o echipă firavă și a cedat prea ușor primul set. Și al 2lea set era să fie la fel de rău (7-0, 12-2), dar de la 24-17, Medgidia face 5 pct la rând și doar reintrarea opusei **Baciu** face să se încheie setul în favoarea gazdelor. În setul 3, oaspetele încearcă să țină pasul, dar blăjencele se distanțează ușor și sigur. Cu un prim set mai bine jucat, Medgidia ar fi ajuns la *onorabilul 60*, dar nici totalul de **56 **de pct nu e chiar rău, având în vedere că Știința Bc a făcut la Blaj **54 **pct, iar CSM Lugoj doar **52**. A fost greu pentru Medgidia cu 3 atacante care fac eficiență a atacului sub 25%, inclusiv opusa. Capitolul la care cele 2 echipe au fost aproape egale a fost blocajul (6-7).

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Sanja Gommans** ( #16 extremă Blabla), 17 pct, eficiența atacului 62%.
*Cea mai bună de la Medgidia:* **Petruța Orlandea** ( #7 centrală)
*Cel mai eficient atac:* **Nađa Ninković** ( #3 centrală Blabla), 11 pct, 67%

Nu știm câte puncte a făcut **Hoața de la Blaj**, arbitrăreasa de la linie, ploada lui **Limbosu**. ☹
—–

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

**(M) VM Zalău – Dinamo 3 – 1 (21-25, 25-20, 25-23, 25-14)
**Spectatori: 650

Trei seturi de luptă, dintre care unul câștigat de Dinamo, dar și un al 4lea, în care oaspeții n-au mai contat. Setul 1 a fost controlat de Dinamo și setul 2 a fost controlat de Zalău. În setul 3, lupta s-a decis la ultimele 2 pct (de la 23-23). În setul 4, s-a ajuns la 15-12 și de acolo Dinamo a mai făcut doar 2 pct, gazdele atacând și blocând mai bine.

*Cel mai bun jucător:* **Răzvan Mihalcea **( #5 central Dinamo) 12 pct, 82%
*Cel mai bun de la Zalău:* **Cristian Bartha **( #10 coordonator)
*Cel mai bun marcator și cei mai mulți ași:* **Gabriel Cherbeleață** ( #5 opus Zalău), 21 pct, 50%, 6 ași
*Cel mai eficient atac (min 13 atacuri):* **Rogério Lintz Leite** ( #17 extremă Zalău) 18 pct, 64%
*Cea mai bună recepție:* **Goran Skundrić** ( #2 libero VM Zalău)
*Cel mai slab jucător: ***Jose Maja** ( #1 extremă Dinamo).