# **DIVA (F) Etapa | **REZULTATE (2) * **TROMBIȚAȘA **SURPRIZA ETAPEI * **GHIULANGIUL** CHINUIT…

# **DIVA (F) Etapa 1.15 | **REZULTATE (2) * **TROMBIȚAȘA **SURPRIZA ETAPEI * **GHIULANGIUL** CHINUIT 5 SETURI! * RAPID CÂT PE CE SĂ CÂȘTIGE UN SET * **BRUDIU**, DORMI?

**CSM Lugoj – Rapid București 3 – 0 (27-25, 25-20, 25-14)
**Spectatori: 400?

Rapidul era să le facă gazdelor un pocinog, stăpânind primul set (16-20, 18-22) și făcându-le pe lugojence să gâfâie din urmă. Dar rapidistele se fâstâcesc și pierd o primă minge de set și o pierd și pe a 2a prin serviciul prost al extremei **Coman**. Tot ea mai greșește o dată trimițând prea ușor o minge gratis, iar lugojencele scapă ca prin urechile acului. Oaspetele nu se lasă moi în setul 2, dar de la 22-20, gazdele mai fac 3 pct. Două seturi de luptă au secat energiile echipei lui Duță și jocul slab din setul 3 le aduce la 22-12.

Nu avem date statistice pentru acest meci, pentru că oamenii lui **Brudiu** și ai lui **Šegrt **dorm în papuci.

vivacredit.ro

**CSU Belor Galați – U NTT Data CN 2 – 3 (21-25, 25-18, 22-25, 25-21, 11-15) (104-104!)
**Spectatori: 350. Plus **Ghiulicăcare**-și întrece!

Egalitate la puncte (104-104) în meciul care e surpriza etapei. Poate ne așteptam ca CSUB să aibă oarecare dificultăți, având în vedere pănărămile de meciuri făcute în etapele recente, dar puțini ar fi întrevăzut victoria **Trombițașei**. Dacă **Prințului Paul cel Fudul** îi poartă ghinion **Ghiulangiul** (prezent la hopservare dublă ca să mai umfle 1200 lei) plus propria lui fudulie, **Trombițașa **și-a găsit coordonatoare bună pe **Miclea Grigoruță**, care și-a amintit cum se joacă volei.

**Trombițașa** cea fudulă, a deschis în cele din urmă manualul antrenorului de volei, a citit 3 pagini cu poze până s-a plictisit și așa i-a venit ideea să-l aburească pe **Prințul cel Fudul**, punând-o pe opusa **Cocoș **să fie extremă și i-a încredințat postul de opusă lui **Străchinescu**. Mișcarea s-a dovedit a fi inspirată. Oaspetele au câștigat chiar primul set cu un serviciu mai bun (5 ași), dar gazdele au replicat în setul 2 cu un atac și un blocaj mai bune. În setul 3 atacul gălățean scade la 35% (**Radonjić**, **Lupescu**), iar cel clujean crește la 52%. Setul 4 le face pe gazde să lupte cu disperare, iar centrala **Iancu** reușește 3 ași.
La scorul 2-2, gălățencele mizează totul pe atac, dar fac 6 greșeli neforțate, în timp ce oaspetele rămân lucide și pierd doar 1 pct pe o greșeală neforțată.

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Gabriela Dancu** ( #14 centrală UNTT), 16 pct, 62%
*Cea mai bună de la CSUB:* **Anamaria Berdilă** ( #6 extremă), 13 pct, 50%
*Cea mai bună recepție:* **Daniela Lupescu** ( #13 extremă CSUB)
*Cel mai prost **spectator **și cei mai mulți ieuroi marcați:* **Ghiță Ghiulangiul**, 250, eficiență 100%! 😊