# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (3) * PRIMA VICTORIE, PRIMELE PUNCTE PENTRU VOLUNTARI…

# **DIVA (F) Etapa 1.16 |** REZULTATE (3) * PRIMA VICTORIE, PRIMELE PUNCTE PENTRU VOLUNTARI * PORCUL ȘI GRIPA LUI

**CSO Voluntari 2005 – CSM Lugoj, NEREGULAMENTAR, 3 – 2 (23-25, 25-17, 20-25, 25-17, 15-10)
**Spectatori: 100

Deși ne așteptam ca Voluntarii să facă un joc bun, prima lor victorie din divizia A a venit ca o surpriză. Primul set a fost pierdut de gazde ca o echipă onorabilă, dar în setul 2 le-au bătut pe lugojence destul de bine, oprindu-le la 17 pct. Mai degrabă s-au oprit ele singure având un atac blegit, cu o opusă, **Kocić**, care n-a mai putut ataca. Voluntarii au făcut o eficiență medie a atacului în setul 2 de 71%! eroină fiind extrema **Zelenović**.

A urmat un nou set pierdut de gazde onorabil, și un nou set în care lugojencele au fost puse la respect, 8 pct fiind realizate de **Filipaș**.
Setul 5 a fost un coșmar pentru oaspete. Până la 11-7, acestea n-au făcut nici un punct muncit! Toate cele 7 pct au fost cedate de voluntărence prin greșeli neforțate! Abia spre final centrala **Petra** a reușit 3 pct pentru CSML.

*Cea mai bună jucătoare:* **Loredana Filipaș** ( #17 opusă CSOV), 23 pct, 51%
*Cea mai bună de la CSML:* **Andreea Petra **( #1 centrală), 14 pct, 47%
*Cea mai bună marcatoare:* **Marija Zelenović** ( #15 extremă CSOV), 26 pct, 53%
*Cel mai eficient atac:* **Daiana Roman** ( #14 centrală CSML), 13 pct, 58%
*Cele mai multe blocaje punctate:* **Ana (Otašević) Veljković** ( #10 CSOV), 6.
*Cea mai slabă jucătoare:* **Georgiana Popa** ( #2 extremă CSML)

Un prostănac din CSO Voluntari a anunțat pe pagina clubului (FB) că meciul va fi transmis, dar cică s-au împiedicat apoi în „dificultăți tehnice“.
—–

**U Cluj Np – VM Zalău, NEREGULAMENTAR, 3 – 1 (25-19, 25-23, 20-25, 25-21)
**Spectatori: 300?

*Cel mai bun jucător:* **Manoah Savan **( #16 central U), 13pct, 62%
*Cel mai slab jucător:* **Ștefan Someșan** ( #18 extremă U)

Deși meciul a fost amânat NEREGULAMENTAR și deși nu ne plac lucrurile făcute împotriva prezentului regulament, nu înseamnă că nu pot apărea motive temeinice din care să fie necesară o reprogramare a unui meci. Numai că regulamentul este foarte prost redactat și asemenea situații nu sunt prevăzute.

O situație de acest fel a avut loc în această săptămână, când echipa VM Zalău a fost lovită de virusul temutei gripe porcine, mai precis jucătorul **Leo Dal Bosco**, care a și fost spitalizat și plasat în carantină. Restul jucătorilor au primit tratament profilactic. Deși clubul zălăuan a prezentat ferevișului situația și acte doveditoare, **Ghiulangiul** a reacționat după dușmănia lui față de patronul **Coța** și a refuzat reprogramarea, bazându-se formal pe refuzul clubului clujean. Când e vorba de amicul lui, **Limbosu** de la Blaj, rerogramarile se fac urgent și masiv. Acum, într-o situație gravă, nu s-a putut.

Dar cine e Clubul Sportiv Universitatea Cluj Napoca, cel care recent se fudulea pe fezbuc cu epocala sa istorie și cu tradiția milenară? Este cel care-l găzduiește pe **Ghiță Ghiulangiul** când se duce el acolușa ca să facă hopservări duble. E clubul care o conține pe japița **Paraia**, cel care a fost pus de **Ghiulangiu** să propună în Adunarea Generala ca fostul olimpic, **Dan Gîrleanu**, să fie eliminat din „viața voleibalistică“.