# **DIVA (F) Grupa 7-11, Etapa | **REZULTATE * **LUPA** COPLEȘITĂ * DIVA (M)…

# **DIVA (F) Grupa 7-11, Etapa 2.1 | **REZULTATE * **LUPA** COPLEȘITĂ * DIVA (M) MECIUL ETAPEI LA GALAȚI

**U NTT Data CN – Rapid București 3 – 0 (25-23, 25-22, 25-20)
**Fără spectatori

Meciul, în general echilibrat, a fost decis de scorul așilor, 8-3. Cu un plus la recepție, Rapidul ar fi câștigat măcar un set. După un set în care s-a mers cap la cap (setul lui **Străchinescu** (opusă UNTT), 8 pct), a venit setul 2, în care Rapid s-a distanțat la 6 pct, 12-18. Dar după un TO, clujencele au făcut 5 pct la rând. De la 19-22, Rapidul nu a mai jucat nimic și a mai încasat o serie de 6 pct. A fost setul extremei **Stanciu** (8 pct). În setul 3, Rapidul a rămas în urmă, dar a reușit o serie de 5 pct. Imediat clujencele au răspuns și ele cu o serie de 5.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare*: Adina Stanciu ( #17 extremă UNTT), 15p, 54%.
*Cea mai bună de la Rapid*: **Bianca Mitrănescu** ( #2 centrală), 9p, 50%
*Cel mai eficient atac*: **Silvia Coman** ( #6 extremă Rapid), 9p, 57%

**FC Argeș – Voluntari 2005 3 – 1 (15-25, 26-24, 25-16, 25-16)

Gazdele turneului au început tare și au ajuns la o diferență de 10 pct (9-19) și de 12 (10-22). În setul 2, oaspetele au jucat la fel de leșinat, dar s-a petrecut ceva ciudat: recepția Voluntarilor s-a prăbușit. Extrema **Lupa** și liberoul **Vukomanović **au încasat 6 ași.

Au urmat 2 seturi în care FC Ag a continuat să lovească cu așii (scor final al așilor: 19-4!) și balanța atacului s-a înclinat tot de partea piteștencelor. Gazdele au avut un blocaj foarte bun (6-14), dar asta n-a fost de ajuns.

*Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate*: **Ana Veljković** ( #10 centrală CSOV), 12p, 32%, 6 blocaje.
*Cea mai bună de la FC Ag și cei mai mulți ași*: **Edina Selimović** ( #11 centrală), 15p, 31%, 9 ași!
*Cea mai bună marcatoare*: **Loredana Filipaș** ( #17 opusă CSOV), 18p, 29% (slabă eficiență).
*Cel mai eficient atac*: Andrea Lakovic Laković **( #17 opusă FC Ag), 14p, 44%
*Cei mai mulți ași încasați*: **Ana Maria Lupa** ( #6 extremă CSOV), 12!!
*Cea mai bună recepție*: Roxana Mariana Țucmeanu** ( #2 libero FC Ag)
—–

**(M) Arcada Gl – SCM U Craiova 3 – 1 (25-12, 25-21, 23-25, 27-25)

Craiovenii au ajuns la Galați cu echipa incompletă poate pentru că știau că dacă sunt hopservator **Ghiulangiul** și principal **Meșca**, nu se pune problema de a câștiga. Așa au bălmăjit primul set, cu eficiență a atacului de… 17% și cu doar 3p făcute din atac. Situația s-a echilibrat în setul 2, când oltenii au condus continuu până la 14-14, de unde au condus gălățenii.

În setul 3, oaspeții au jucat mult mai bine și au ajuns la 16-21. Pe greșelile oaspeților, gazdele au egalat 23-23, dar au pierdut finalul pe propriile lor greșeli. În setul 4 a continuat lupta de la egal la egal, dar gălățenii au închis setul și meciul. La așa scor strâns, ne putem întreba care a fost și contribuția arbitrilor. 😉

*Cel mai bun jucător*: **Igor Jovanović** ( #3 coordonator SCMU), 8p, 86%
*Cel mai bun de la Arcada, cel mai bun marcator, cel mai eficient atac și cei mai mulți ași*: **Niels Klapwijk** ( #13 opus), 28p, 59%, 5 ași.
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Julian Bissette** ( #6 central Arcada), 5.
*Cea mai bună recepție*: **Evgheni Gorceaniuk** ( #20 extremă Arcada)
*Cel mai slab jucător*: **Filip Sestan **( #16 extremă SCMU)

Arcada Galați, deși la al 2lea titlu de campioană, încă n-a dat de tehnologia modernă. Au ajuns să transmită video abia când au fost forțați de o catastrofă globală, ***Paraua lui Ghiulică*** (coronavirusul). Și atunci au transmis ca niște cârpaci de undeva de pe podea. Dar ne-a plăcut că, deși sala era goală, crainicul urla la greu! 😀 😀

***FOTO***: Cum o fi ajuns **Meșca** așa de gras, fraților?