DIVA (F) T12 Ziua 2 (1) | Uattara pe minus * Voluntarii aproape să ia un set celeilalte echipe comunale 😊 * Zelenović în formă * Zucović și Šegrt în mare amor covidesc

Zucović + Šegrt = LOVE

Dinamo – CSM Târgoviște 0 – 3 (23-25, 20-25, 15-25)

Meciul zilei nu s-a ridicat la înălțimea așteptărilor. A fost de parcă cele 2 echipe au știut una că oricum ar bate și cealaltă că oricum ar pierde și au jucat ambele mai la pas. Multe greșeli din ambele părți. Scorul greșelilor neforțate: 27-27! E foarte mult la nivelul la care se pretind a fi cele 2 echipe. Atacul lui Dinamo a fost jalnic, mai ales în seturile 2 și 3. Extremele Karakașeva (-3p) și Uattara (-7p) au terminat meciul pe minus.

Cea mai bună jucătoare: Ilka Van De Vyver (#8 coordonatoare CSMT)
Cea mai bună de la Dinamo: Marisa Radu (#8 coordonatoare Dinamo)
Cea mai bună marcatoare: Heydi Casanova (#6 opusă CSMT), 17p, 42%
Cel mai eficient atac: Milagros Collar (#15 opusă Dinamo), 12p, 43%
Cei mai mulți ași încasați: Eli Uattara (#2 extremă Dinamo), 5
Cea mai bună recepție: Tassia Silva (#19 libero Dinamo)

La Medgidia este a 2a zi la rând când terenul e afectat de lucirile luminii care intră prin ferestre. Pariem că și mâine va fi la fel.

Blabla Blaj – CSO Voluntari 3 – 0 (25-22, 26-24, 25-19)

Șirul de victorii (5) al CSOV trebuia să se frângă la un moment dat, dar atitudinea voluntărencelor a arătat că se poate juca și fără spaimă în fața echipei din cealaltă comună cu ifose de municipiu, Blaj. Și-au văzut de treabă era cât pe ce să ia un set. Ba chiar au făcut mai puține greșeli neforțate. Scorul: 20-13. A fost și cauza pentru scorul strâns din setul 2.

ZaDarko Arena a început meciul cu centrala Alupei, dar după niciun set întreg, la 22-19, n-a vrut să riște cu o româncă „antrenată” de el 2 ani 😉 și ia ghiciți ce nație a băgat în teren! (Indiciu: ceva cu .)

Să fii la mijlocul clasamentului și să ai 42% eficiență a atacului contra Blajului e ceva.

Cea mai bună jucătoare: Maja Aleksić (aha!) (#8 centrală Blabla), 9p, 88%
Cea mai bună de la CSOV: Daiana Roman (#7 centrală), 8p, 67%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Bojana Milenković (#18 extremă Blabla), 18p, 67%

Partea rea la Voluntari e cu cârpăceala. Ca de-un paregzamplu, au făcut o foarte proastă alegere a culorilor tricourile pe care nu se pot distinge numerele.

Infantilul video-transmițător Ena de Bacău a băgat azi și un ursuleț drăguț care dănțuia la începutul videoului. Infantilism patologic? Generația MTV?

Medicina Tg Mș – CSM Lugoj 0 – 3 (19-25, 20-25, 17-25)

Învelite în ghinionul Zucović-Sala Oru, medicinistele n-au reușit nici azi un scor onorabil în meciul acestor copii caricaturale ale caricaturii de echipă de la Blaj.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac: Marija Zelenović (#1 extremă CSML), 18p, 58%
Cea mai bună de la Medicina: Sara Pavlović (#3 opusă), 12p, 38%
Cea mai bună recepție: Georgiana Popa (#12 extremă CSML)

(FOTO) La finalul meciul, cei doi antrenori sârbi și-au băgat banii la CEC în rotocolul sanitar al lui Adin-Dva-Tri și s-au îmbrățișat erotic și cu foc amoros și covidește 😊