DIVA (F) 2021, T12 Ziua 2 (2) | Scântei la Bacău * Medgidia rămâne în treimea superioară * Străchinescu și Dumitrescu reînvie

Știința Bacău – CSU Belor Galați 3 – 2 (25-17, 30-32, 25-21, 23-25, 15-12)

Chiar dacă n-a fost de un înalt nivel tehnic, meciul a fost palpitant, ba chiar a generat scântei în ultimul set. Primul set a fost bine controlat de Știința, care a profitat de greșelile neforțate ale adversarelor. În setul 2, au apărut greșelile și la Bacău, iar Koleva nu a jucat la fel de tare ca în primul set.

Vedeta setului 3 a fost extrema Kasprzak (Bacău). În setul 4, Știința s-a simțit binișor, aproape pregătită să câștige meciul, dar situația s-a răsturnat la 21-21, cu niște blocaje gălățene.

În setul 5, atacul gălățean a slăbit, iar gazdele și-au construit treptat o diferență confortabilă. La 11-7 a crescut tensiunea, ambele echipe acuzând greșeli de arbitraj. În lipsa sistemului video, nu putem ști cine a avut dreptate, dar cei doi antrenori, Grapă și Prințul Paul de Agrolanda cel Fudul, au fost eliminați pentru restul setului.

Cea mai bună jucătoare: Georgiana Faleș (#12 centrală Știința), 12p, 47%
Cea mai bună de la CSUB: Lara Vukašović (#1 opusă CSUB), 24p, 39%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Nataša Čikiriz (#18 opusă Știința), 26p, 51%
Cele mai multe blocaje punctate: Borislava Saikova (#14 centrală CSUB), 8!
Cele mai multe blocaje încasate: Slavina Koleva (#9 extremă Știința), 7
Cei mai mulți ași: Elena Beceva (#7 extremă CSUB), 5
Cea mai bună recepție: Nikolina Božičević (#5 libero CSUB)

Iar copilașul cârpaci Ena de Bacău tot uita să mai dea drumul la sunet la transmisiune.

CS Medgidia – FC Argeș 3 – 0 (25-15, 25-11, 25-16)
Spectatori: cca 30!

Medgidia mai avea nevoie doar de 2 seturi (1 pct) pentru a scăpa de urmăritoarea CSM Lugoj și a rămâne în treimea superioară a clasamentului pentru faza următoare a campionatului. După victoria scontată a lui Dinamo de mâine, e greu de crezut că Medgidia va prinde o medalie. Doar dacă va face vreo 2 victorii contra vedetelor CSM Târgoviște și Blabla Blaj.

Meciul în sine n-a avut vreo poveste. Medgidia a dominat copios în atac în seturile 1 și 3.

Cea mai bună jucătoare: Marina Cojocaru (#15 coordonatoare Medgidia)
Cea mai bună de la FC Ag: Denisa Ionescu (#10 centrală), 6p, 60%
Cea mai bună marcatoare: Andreea Ordeanu (#17 opusă Medgidia), 11p, 39%
Cel mai eficient atac: Cristina Miron (#12 extremă Medgidia), 9p, 55%
Cea mai bună recepție: Mihaela Albu (#6 libero Medgidia)

Nu ne-a plăcut organizarea de la Medgidia. Echipele au intrat pe teren cu echipamente de colori apropiate, de nu mai știai care-i Matei și care-i Lupescu 😉 Mai grav e că în sală s-au strecurat vreo 30 de spectatori, mai mulți decât la Blaj (FOTO).

Rapid – U NTT Data CN 3 – 1 (19-25, 25-12, 25-18, 25-19)

Rapid a început bine setul 1, dar clujencele l-au terminat și mai bine, parcă promițând o surpriză. A fost un foc de paie, deoarece în setul 2, rapidistele au reușit 2 șiruri de puncte (6 și 5) și le-au terminat pe clujence cu blocajul. Setul 3 a fost foarte mult pe luptă în atac (17-15), iar în setul 4, clujencele au revenit la multele lor greșeli neforțate.
Cea mai bună jucătoare: Leticia Hage (#9 centrală Rapid), 10p, 50%
Cea mai bună de la UNTT și cel mai eficient atac: Simina Străchinescu (#2 opusă), 15p într-un set și două jumătăți, 48%
Cele mai bune marcatoare: Simina Străchinescu și Mara Dumitrescu (#16 extremă UNTT), 15p, 43%, două jucătoare tinere, care și-au îmbunătățit jocul imediat după plecarea antrenoarei Trombițașa
Cea mai bună recepție: Irina Radu (#10 extremă Rapid)