DIVA (F) T12 Ziua 3 (1) | Rapid – unul din cele mai palpitante seturi ale campionatului * Alexandru – cel mai frumos as * CSU Belor cade la subsol în ultimul moment * Sânge pe chiloții lui Brudiu? * îNȘelaru se roagă pe rolărcost

CSU Belor Galați – Blabla Blaj 0 – 3 (23-25, 17-25, 11-25)

CSUB a început jocul sub amenințarea plauzibilă că Rapid ar putea câștiga 1 pct de clasament și astfel trece peste ei, scoțând clubul gălățean din treimea medie. Iar dacă au făcut un prim set onorabil, asta n-a fost pentru că echipa ar fi luptat pentru „supraviețuire”, ci pentru că ZaDarko Arena a comis aroganța de a începe cu coordonatoarea a 2a, Bleicher. La 11-6 s-a răzgândit. După ce au fost egalate la 12-12, gălățencele s-au avântat iar până la 17-13, dar blăjencele au reechilibrat balanța și au controlat finalul setului. În setul 2 gălățencele au atacat mai mult, dar au continuat și cu multele greșeli neforțate. În setul 3, s-or fi gândit că n-au cum lua 2 seturi de la Blabla și au căzut psihic precum antrenorul lor firav la naturel.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 12p, 80%
Cea mai bună de la CSUB: Talita Jose (#16 centrală), 3p, 40%
Cea mai bună marcatoare: Bojana Milenković (#18 extremă Blabla), 15p, 65%:
Cea mai bună recepție: Sorina Miclăuș (#15 extremă CSUB)
Cea mai slabă jucătoare: Elena Beceva (#7 extremă CSUB)

CSM Lugoj – Rapid București 3 – 2 (17-25, 25-19, 25-13, 27-29, 15-7)

Deci Rapidul avea nevoie de 2 seturi câștigate. L-a luat pe primul cu un blocaj mai bun. Centralele Sobo și Hage și extrema Rogojinaru s-au descurcat foarte bine. În setul 2, lugojencele s-au trezit și au atacat furibund (19p din atac!). Dacă ele s-au mai calmat în setul 3, atacul Rapidist a căzut la 21%, ca într-un set lăsat baltă.

Setul 4 a fost palpitant cum n-am mai văzut demult. Pentru Rapid era ultimissima possibilità să sară din barca codașelor. Au început bine, puse pe treabă. Și au ajuns la 6p în față (6-12). Și a durat povestea până la 14-20. Adică set băgat în tașcă, nu?

Greșit! Nu! A fost momentul în care lugojencele au făcut 6p la rând și au anulat toată agoniseala căprioarelor feroviare 😊 Atunci mi-am zis că dacă ai 14-20 și încasezi 6p la rând chiar nu ai ce căuta în treimea medie. Căprioarele și-au văzut setul pierdut printre degete când CSML a avut minge de meci (24-22). Dar acolo CSML greșește de 2 ori și totuși ajunge iar la minge de meci. Sobo face punct din blocaj, iar tânăra centrală Alexandru (18a) intră la serviciu și face un as de toată frumusețea, unul magnetizat pe banda fileului! VEZI AICI. Minge de set pentru Rapid. Și iar fac lugojencele 2 puncte din atac și ajung la a 3a minge de meci (27-26). Două pct făcute de Rogojinaru și de Hage încheie un set care ne-a ținut cu sufletul la gură indiferent de echipa cu care am fi ținut.

Rapidul a obținut calificarea în treimea mediană la chiar ultima șansă pe care o mai avea. Provocând totodată mâhnire în tabăra gălățeană, unde Prințul Paul cel Fudul se vede continuând campionatul în treimea antrenorilor-femei 😉 . Nu că ar fi ceva rău. Personal, găsesc că e plăcută compania femeilor.

Setul 5 n-a mai contat pentru rapidiste, care n-au mai reușit niciun pct din blocaj.

Cea mai bună jucătoare: Denisa Rogojinaru (#2 extremă Rapid), 16p, 41%
Cea mai bună de la CSML și cele mai multe blocaje punctate: Milena Koprivica (#2 centrală), 16p, 40%, 7 blocaje
Cea mai bună marcatoare, dar și cele mai multe erori în atac: Nina Kocić (#10 opusă CSML), 23p, 49%, 6 erori neforțate și 3 blocaje încasate
Cel mai eficient atac: Marija Zelenović (#1 extremă CSML), 22p, 51%,
Cea mai bună recepție: Georgiana Popa (#12 extremă CSML)
Cea mai slabă jucătoare: Natalia Martins (#3 centrală convertită în opusă Rapid)

Ne-au plăcut mult chiloții lugojencelor! Nu pentru că am avea vreun obicei șelăresc să ne uităm acolo, dar acele pete roșii de pe fundulețe… parcă le-a curs sânge din fese. Bravo, vișănelul Brudiu! Ai multă minte-n tărtăcuță.

FC Argeș – Dinamo București 0 – 3 (16-25, 15-25, 21-25)

FC Ag a jucat cu 3 echipe, cu câte o configurație diferită în fiecare set.

Cea mai bună jucătoare: Nasea Dimitrova (#5 centrală Dinamo), 13p, 100%!
Cea mai bună de la FC Ag: Danielle Dammers (#17 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare: Eli Uattara (#2 extremă Dinamo), 17p, 48%
Cel mai eficient atac: Maria Karakașeva (#12 extremă Dinamo), 13p, 60% (Dimitrova a făcut prea puține pct din atac pentru a fi luată în considerație.)
Cea mai slabă jucătoare: Daniela Lupescu (#6 extremă FC Ag)

Colțul lui îNȘelaru

TVR a transmis un meci de la cea mai slabă grupă a turneului în loc să se orienteze către grupa cea mai tare. Totuși am avut parte de un set palpitant și de revenirea pseudojurnalistului îNȘelaru la colecția de perle.