DIVA (F) T13 Ziua 1 (1) | Dinamo făcut tăiței de casă * Vasilică câștigă un set cu record personal

Blabla Blaj – Dinamo 3 – 0 (25-17, 25-15, 25-13)
Spectatori: 25

Noroc că un meci are 3 seturi, că altfel Dinamo ar fi ajuns și la zero în cele din urmă 😉 Asta ca glumă, pentru că Dinamo a avut momente bune în setul 2 și poate l-ar fi și câștigat, dar au avut grijă vișănelul Dimache și limboșelul Szabo-Alexi să le taie macaroana. Limbosu și-a rezervat niște arbitri foarte „buni” pentru turneul de la Blaj. Boriga, ai grijă să-ți aduci arbitri străini la meciul de mâine! Și nu sârbi!

Dacă Blabla a avut-o iar ca prim-jucătoare pe centrala Aleksić, Dinamo a avut-o pe piatra de moară Collar, opusa care a făcut minus 4p. Așa ceva este devastator pentru o echipă. Dar nici colegele ei n-au fost mai breze. Cu excepția centralelor Onyejekwe și Dimitrova, restul jucătoarelor, tot restul, inclusiv rezervele, au făcut bilanț negativ. Scorul eficienței atacului (42% – 25%). Dinamo a fost varză. Cu tăiței.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 16p, 43%, 9 blocaje!
Cea mai bună de la Dinamo și cel mai eficient atac: Nneka Onyejekwe (#18 centrală), 8p, 60%
Cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 17p, 44%
Cea mai bună recepție: Tassia Silva (#19 libero Dinamo)
Cea mai slabă jucătoare și cele mai multe blocaje încasate: Milagros Collar (#15 opusă Dinamo), 6

bijubox.ro

Galeria lui Limbosu n-a mai intrat buluc în sală, pentru că Limbosu a primit între timp un avertisment de la DSP Alba. Să vedem ce se petrece și mâine la marele meci cu rivala CSMT.

Guristul sălii, Goga, una din Gogile lui Limbosu, s-a făcut iar de râs, hal de gurist de radio, pronunțând stâlcit numele multor jucătoare străine. Dar el nici cu „Onyejekwe” nu știe cum e treaba, deși au fost colegi de meciuri 2 ani! Credem că Goga asta a făcut meditații cu îNȘelaru, care știe multe… limbi! 😉

CSM Târgoviște – CS Medgidia 3 – 1 (25-19, 25-20, 20-25, 25-15)

CSMT a început autoritar, cu opusa Casanova și cu extrema Buterez făcându-și treaba. În setul 2, Medgidiei i-a mai trecut sfiala și și-a egalat adversara la eficiența atacului, dar a suferit la blocaj.

ottobroker.ro

Setul 3 a venit de nicăieri, ca o surpriză. Opusa Vasilică (Medgidia) a reușit nu mai puțin de 10p, probabil recordul ei personal într-un set. Și blocajul Medgidiei a funcționat mai bine. Și așa a ajuns scorul la 18-24! Și în setul 4, Vasilică a muncit bine (4p), dar n-a avut cine s-o susțină, echipa sa făcând doar 7p din atac. Atacul medgidean s-a fâsâit în ultimul set.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Irina Trușkina (#3 centrală CSMT), 13p, 69%
Cea mai bună de la Medgidia și cea mai bună marcatoare: Larisa Vasilică (#4 opusă), 22p, 33%
Cele mai multe blocaje punctate: Larisa Vasilică și Dominika Sobolska (#15 centrală CSMT), 5
Cea mai bună recepție: Adriana Matei (#11 extremă Medgidia)
Cea mai slabă jucătoare: Jovana Gogić (#3 coordonatoare Medgidia)

Am văzut la aceste meciuri voleibaliste române atacând din linia 2 fix în blocaj! Cum poți, mă, să faci așa ceva? Când ai 4 metri jumate de o parte a blocajului și alți 4 metri jumate de cealaltă, cum poți numeri fix în blocaj?? 😂