DIVA (F) Turneele 10-11 Ziua 1 | Ca… romu’ la mal * Mâini de brânză

Știința Bacău – Dinamo București 0 – 3 (23-25, 26-28, 24-26)

În primul set al unui meci cu scor palpitat, Dinamo a ajuns nu foarte greu la 5-6p diferență, iar Știința a recuperat, dar numai cât să termine setul cu un scor la limită. În setul 2, a fost invers, Știința a condus cu 5-6p, dar Dinamo a revenit la 15-15 și apoi a fost o luptă punct cu punct. Știința a avut o minge de set, dar Dinamo a ripostat și a avut 3 mingi de set.
În setul 3, Dinamo a condus cu 6p (11-17), dar de acolo Știința a făcut 7p la rând! Știința iar a avut minge de set (24-21), dar Dinamo a încheiat cu un șir de 5p.

Într-un meci echilibrat, Știința a pierdut probabil din cauza greșelilor la serviciu (13). De vizionat înregistrarea, dacă ați fost ocupați cu meciul Blajului.

Cea mai bună jucătoare: Nneka Onyejekwe (#18 centrală Dinamo), 7p, 50%
Cea mai bună de la Știința și cel mai eficient atac: Slavina Koleva (#11 extremă), 19p, 47%
Cea mai bună marcatoare: Eli Uattara (#2 extremă Dinamo), 20p, 42%

CSO Voluntari – FC Argeș 3 – 0 (25-15, 25-16, 29-27)

Ne gândeam la modul în care a jucat ultimele meciuri FC Ag și nu credeam că va face 2 seturi așa de proaste. Deși fișa statistică nu arată asta clar, FC Ag a făcut foarte multe greșeli de tehnică, mâinile jucătoarelor parcă nu voiau să răspundă la dorințele lor. De partea cealaltă, voluntărencele aveau lipici la minge și au reușit destule rezolvări norocoase. Setul 3 a fost mai aproape de așteptările noastre, dar FC Ag l-a pierdut tot pe seama greșelilor neforțate.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Edina Selimović (#11 centrală CSOV), 10p, 70%
Cea mai bună de la FC Ag: Nina Jakić (#5 centrală), 9p, 64%
Cea mai bună marcatoare: Loredana Filipaș (#8 opusă CSOV), 20p, 50%.