DIVA (F) Turneul 6 (3) | Meciul codașelor * Georgiana și-a luat asul la purtare * Diana, femeia de cauciuc

magnolia.ro/

Medicina Tg Mș – U NTT Data Cluj Np NEREGULAMENTAR 2 – 3 (23-25, 29-27, 25-14, 16-25, 12-15)

Și a venit meciul suspinelor. Din cele 2 echipe clasate cel mai jos, una avea să piardă și de data asta. 😒 Majoritatea ar fi zis că victime vor fi clujencele cele fără de antrenoare. Dar elementul care a cântărit mai mult a fost lipsa de la Medicina a unei coordonatoare specializate. Zvâcnitul Zucović a folosit-o drept coordonatoare pe tânăra extremă Murariu, care a încercat să facă treabă, dar a fost cam ca la jocurile de amatori de sâmbătă seara, când posturile se amestecă. Chiar așa, au rezultat 2 seturi pe muchie de cuțit. Evoluția scorului într-al 2lea a fost mai palpitantă: 6-1, apoi după o serie de 7 pct clujene 8-10, 22-18, 24-21, dar mureșencele au ratat 6 mingi de set.

Setul 3 a adus vigoare în echipa mureșeană și setul a fost ca și câștigat de la 7-0. Și aici ziceam că și meciul e clarificat. Mai ales că UNTT a pierdut și pe liberoul improvizat, Cauc. Dar balanța s-a înclinat invers și setul 4 a revenit clujencelor, tot la un scor dur.

În setul 5, de la 8-12, mureșencele s-au chinuit ca să ajungă la o diferență de 1 pct, dar asta nu le-a ajutat și au trecut pe ultimul loc în clasament.

bijubox.ro

Probabil blocajul mai bun al clujencelor (scorul blocajelor 9-15) a fost rezultatul unor pase prea simple ale coordonatoarei adverse improvizate.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: cu indulgență, Melinda Șipoș Hușanu (#9 centrală UNTT), 9p, 43%, 5 blocaje
Cea mai bună de la Medicina și cea mai bună marcatoare: Sara Pavlović (#3 opusă), 28p, 37%
Cel mai eficient atac: Danijela Džaković (#11 extremă Medicina), 27 pct, 41%. Dar uite că nu întotdeauna valoarea eficienței atacului nu spune toată povestea. Džaković a făcut des puncte în atac (24p), dar a și pierdut o grămadă (-15p).
Cei mai mulți ași: Natalia Preda (#19 coordonatoare UNTT), 5
Cei mai multi ași încasați: Adina Stanciu (#17 extremă UNTT), 7

Pe banca de rezerve clujeană ați putut-o vedea pe vedeta din GSP, Andreea Mitrovici (Mitrović?), cea despre care se spune că este mare învârtitoare de contracte pe teritoriul românesc. Ghiulangiul a lăsat-o să treacă în față și i-a dat derogare de la condițiile de îndeplinit pentru a fi antrenor îngăduit pe bancă la divizia A. Cică face curs 😉 Se potrivește excelent pe lângă Trombițașa, asigurând împreună zbaterea echipei în subsolul clasamentului și pentru anii viitori. Și se potrivesc și la haine. Amândouă sunt din alea care cred că pantalonii zdrențuiți sunt minunat de frumoși.

Rapid Buc – CSM Lugoj NEREGULAMENTAR 1 – 3 (15-25, 22-25, 26-24, 18-25)

Deși am zice că valoarea celor 2 echipe este apropiată, rapidistele au avut momente în care au paralizat și au uitat să joace volei. Un așa moment a fost în setul 1, la scorul 13-16, când nou-intrata extremă Popa (CSML), a făcut 4 ași la rând! Un eveniment extraordinar, care n-a fost apreciat de cei din sală la adevărata lui valoare. Și serviciul al 5lea a pus în dificultate pe Rapid și a dus la câștigarea punctului. În setul 2, Rapidul n-a greșit neforțat, dar lugojencele au mitraliat cu nu mai puțin de 18 pct din atac! Cu încă 3 ași și 2 blocaje, au muncit net pentru 23 pct din cele 25.

În setul 3 ambele echipe au greșit mult. Rapidul, deși a condus o mare parte din set la 2-3 pct, a trecut de la 20-17 la 22-24. Cu 3 pct la rând au reușit, totuși, să câștige setul.

În setul 4, statistica zice că oaspetele n-au făcut greșeli neforțate… totuși au făcut, adică n-au reușit să preia și să respingă atacurile gazdelor. „Fără greșeli neforțate”, jocul Rapidului a fost atât de slab, încât spre finalul setului/meciului, antrenorul Măcicășan s-a prăbușit disperat pe bancă.

roadelepamantului.ro

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Milena Koprivica (#2 extremă CSML), 16p, 59%. Trebuie să meargă la Agroland, care parcă era echipa cea mai frumoasă, parcă așa ne amintim ca prin ceață de echipa Cocoșelului Horică.
Cea mai bună de la Rapid: Natalia Silva (#3 centrală), 12p, 42%
Cea mai bună marcatoare: Nina Kocić (#10 opusă), 20p, 35% (și 11p pierdute)
Cele mai multe blocaje punctate: Alexandra Sobo (#1 centrală Rapid), 5
Cei mai mulți ași: Georgiana Popa (#12 extremă CSML), 5, din care 4 la rând!

Frumos de urmărit și spectacolul tradițional cu joc acrobatic oferit de femeia de cauciuc, prea trista coordonatoare Diana Balintoni (#4 CSML). Dar spectacolul ei n-a fost și valoros, astfel încât nu vă zicem mai multe, pentru că în etapele fără soț nu avem partea cu „cea mai slabă jucătoare”.

Iar psiho ăla de comentator de la microfon, ne-a terminat cu „timp de odihnă” și cu cântecul ăla nederlandez pervers. Brudiule, chiar nu vrei să-ți faci treaba pentru care iei salariu?