DIVA (F) Turneul 6 (1) | Medicina face multe puncte și pierde multe puncte * Cluj fără libero * Brudiule!

Medicina Tg Mș – Rapid NEREGULAMENTAR 1 – 3 (18-25, 25-18, 21-25, 21-25)
Spectatori: 5?

Ultimul turneu al turului (ca să zicem așa) a început la Lugoj cu meciuri devansate în mod neregulamentar și ghiulangesc.

Medicina TM a venit după 4 meciuri pierdute din cauza carcalacului, dar anterior, fiind o echipă bătăioasă, a luat cel puțin un set pe meci. Așa și azi, continuând pe nota agresivă, a făcut multe puncte din atac (52-41), dar și multe greșeli neforțate (37-16!).

Remarcate pe seturi: Rogojinaru (Rapid), Džaković (Medicina), Pavlović (Medicina), Silva (Rapid).

Cea mai bună jucătoare: Natalia Silva (#3 centrală Rapid), 12p, 80%
Cea mai bună de la Medicina, cea mai bună marcatoare și cele mai multe blocaje punctate: Sara Pavlović (#3 opusă), 20p, 35%, 5 blocaje
Cel mai eficient atac: Alexandra Sobo (#1 centrală Rapid), 15p, 73%
Cea mai bună recepție: Andra Cojocaru (#7 libero Rapid)
Dacă tot Medicina a pierdut foarte multe puncte din greșeli neforțate, s-o remarcăm și pe Danijela Džaković (#11 extremă), care a pierdut singură 14 pct!

CSM Lugoj – U NTT Data CN NEREGULAMENTAR 3 – 0 (25-7, 25-20, 25-22)
Spectatori: 10?

Setul 1 a fost marcat de cele 2 serii de câte 7 pct ale gazdelor, aproape toate pe munca lor. La clujence majoritatea paselor au mers la extrema Dumitrescu, care nu s-a descurcat, abia 20% eficiență. Aceeași Dumitrescu s-a trezit în setul 2 și l-a dominat. Din cauza absenței multor clujence și a improvizării formulei de echipă, deși pe poziție de extremă, Dumitrescu nu a făcut recepție aproape deloc. Clujencele au avut un set 3 mult mai bun și au ajuns la 15-20, de unde orice echipă serioasă câștigă setul. Dar gazdele au făcut iar 2 serii de câte 4 pct (23-21) și apoi restul a fost o formalitate.

Trombițașa a fost nevoită să vină cu 8 jucătoare și a jucat fără libero, ca pe vremea când era fată mare 😊

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Milena Koprivica (#12 centrală CSML), 14p, 78%
Cea mai bună de la UNTT: Gabriela Dancu (#14 centrală), 7p, 43%:
Cel mai eficient atac: Tamara Ignjić (#15 extremă CSML), 12p, 69%

Brudiule, vișănelule, îți dau o înghețată dacă schimbi pozițiile arbitrilor! Și mai potolește-l pe guristul ăla, că urlă de-l aud vecinii și cred că io-s ăla! Și învață-l să nu mai zică „timp de odihnă”.