DIVA (M) 2024 E2.2.3 | Meciul etapei * Rapidul deraiază iar * Corona de pe capul lui LeLică * Verde-căpean

Rapid București – Corona Brașov 1 – 3 (14-25, 20-25, 26-24, 19-25)
Spectatori: 500?

Recapitulare
2.2.1 Rapid – Corona 2–3
2.2.2 Corona – Rapid 1–3

Dacă începi un meci decisiv cu un set de doar 14p nu poți ajunge prea departe. Ne referim la Rapid, care a avut calitatea de gazdă, deci și un oarecare avantaj. În primul set Corona a blocat bine, iar Rapidul aproape deloc. Extrema Dušan Stojsavljević (Corona) a marcat 7p. În setul 2 Rapidul s-a zbătut mai tare. A reușit mai multe puncte, dar și cu multe greșeli neforțate. Opusul Amir Ghafour a continuat să joace mai mult pentru adversari.
Odată intrat în locul lui, opusul Vinicius Dos Santos a arătat cum se face treaba (Cojocaru comentatorul crede că Vinicius e numele de familie 😊 ). Dos Santos a făcut 9p și, practic, el a câștigat setul 3 pentru Rapid la musteață. În setul 4 Dos Santos a căzut și Ghafour a revenit în teren, de data asta ca om serios. Corona, însă, și-a redus din greșeli și a controlat setul victoriei și al calificării în așa-zisa finală.

Cel mai bun jucător: Aliasghar Mojarad (#15 central Rapid), 10p, 89%
Cel mai bun de la Corona: Rusmir Halilović (#11 coordonator)
Cel mai bun marcator: Augusto Colito (#1 opus Corona), 20p, 61%
Cel mai eficient atac: Vinicius Dos Santos (#12 opus Rapid), 16p, 67%
Cele mai multe blocaje punctate: Paul Magdaș (#10 central Corona), 4
Cea mai bună recepție: Ewoud Gommans (#7 extremă Corona)
Cel mai slab jucător, cele mai multe blocaje încasate: Amir Ghafour (#10 opus Rapid), 6

Scor cumulat: 1–2. Corona Brașov trece pe locul 2 și va juca „finala” contra Arcadei Galați, o performanță paralelă cu cea a Voluntarilor la feminin.
Rapidul cade pe 3 și va juca contra lui Dinamo.

Fapt divers

Ați auzit în comentariul TV că Augusto Colito e african. Da, e din Capul Verde. Ne întrebăm cum se numește un cetățean al Capului Verde. Căpean verde? Căpean verzean? Capo-verzean? Verde-căpean?
Observați tunsoarea lui LeLică vișănelul (antrenorul Coronei). E atâta de prost aleasă și de caraghioasă încât, din diverse unghiuri, îi face capul să arate… pătrat! 😄
15 = 7+8. La Rapid, centralul Mojarad (#15) egal cu centralul Micu (#7) plus centralul Čubrilo (#8).
Potrivit proștilor de la TVR Sport, Rapidul a jucat azi contra… Braziliei! 😄 Așa am văzut pe grafica video: RAP – BRA.

Reluarea (una din ele?) e la ora 0025 pe TVR Sport.