DIVA (F) 2024 E2.2.3 | Meciul etapei * 13, zi cu ghinion pentru Dinamo

Dinamo București – CSM București 0 – 3 (16-25, 24-26, 20-25)
Spectatori: 130

În primul meci al celor 2 echipe, CSMB a câștigat la Dinamo în 5 seturi.
În meciul 2, Dinamo a egalat situația printr-un net 3–0 în deplasare.

Astfel, poziția de favorită în meciul 3 a lui Dinamo a fost foarte fragilă, mai ales că cele 2 echipe au fost vecine de clasament (locurile 6-7). Cu toate astea Dinamo a început foarte slab acest meci despărțitor. Doar extrema Cristina Miron a mișcat ceva în primul set, în timp ce ambele extreme de la CSMB, Guewe Diouf și Matea Ikić, au jucat solid. În setul 2 s-a ajuns la 20-20 și de acolo CSMB a făcut 4p la rând. Dinamo a răspuns tot cu un șir de 4p, dar n-a fost de ajuns. Miron a adormit, dar s-a trezit opusa Jelena Vulin (Dinamo). Pentru CSMB Diouf a făcut 9p pentru că a fost jucată excesiv, dar vedeta setului a fost Alexandra Sobo (centrală CSMB).
În setul 3 Dinamo a gâfâit în urma CSMB, care a crescut diferența până la 8p (14-22). Acolo setul era deja jucat. Și meciul. Diouf a rămas destinatara favorită a paselor, dar a fost setul Iunei Zadorojnai (opusă CSMB), care nu s-a prea văzut în primele 2 seturi.

Dinamo a pierdut din greșelile neforțate mai multe și au contat și cei 5 ași încasați.

ottobroker.ro
biciclop.eu

Cea mai bună jucătoare, cele mai multe blocaje punctate: Alexandra Sobo (#1 centrală CSMB), 10p, 45%, 5 blocaje
Cea mai bună de la Dinamo: Božica Marković (#6 centrală), 8p, 67%
Cea mai bună marcatoare: Guewe Diouf (# 13 extremă CSMB), 20p, 43%
Cel mai eficient atac: Marjorie Apolinario Corêa (#9 centrală CSMB), 7p, 50%
Cea mai slabă jucătoare: Gabriela Bălae (#5 extremă Dinamo), a reușit o frumoasă eficiență în atac de 9%.

Scor cumulat: 1–2. CSM București urcă pe locul 6 și va juca contra CSM Lugoj pentru locul 5. Dinamo cade pe 7 și va juca contra Coronei Brașov.

Și echipa masculină dinamovistă a pierdut azi confruntarea cu Arcada, făcând la Galați o panaramă de set 5.