LC 2021 Runda 1 | CÂND TOTUL PĂREA PIERDUT * SPORCOVANUL îNȘELARU

(M) Arcada Galați – Ford Levoranta Sastamala 3 – 2 (28-26, 18-25, 25-13, 23-25, 20-18!)
Spectatori: 1 (Prințul Paul cel Fudul)

Primul meci oficial al unei echipe românești de divizia A din stagiunea 2021 ne-a adus spectacol sportiv dar și unul al scorului. Arcada a început primul set cu 3 pct la rând și ne gândeam că finlandezii vor fi o pradă ușoară. Dar setul s-a echilibrat imediat și spre final conducea Sastamala cu 3 pct. După reechilibrare, Arcada a câștigat la limită un set în care n-a strălucit în atac, dar a strălucit la blocaj.

Al 2lea set a început tot echilibrat, dar Arcada a căzut spre final, ca să ne îndoim că s-ar putea califica. A fost rândul finlandezilor să blocheze mai bine. În setul 3, de la 4-6, Arcada a făcut 9 pct la rînd (!) și s-a menținut la distanță reușind mai apoi încă o serie de 5 pct. Finlandezii n-au greșit mult, dar au fost foarte ineficienți în atac: 25% eficiență medie!

Setul 4 a fost cel mai enervant. După ce Arcada conducea lejer cu 5 pct și cu 4 pct, finlandezii fac 4 pct la rând și egalează 20-20, apoi câștigă setul la limită. Setul 5 a ajuns la 6-6, de unde finlandezii au luat-o-n față cu 3 pct. La 9-12 meciul era pierdut, numai că gălățenii au făcut 2 pct la rând și la 11-12 situația arăta mai bine. De la 12-14 s-a ajuns la 14-14. Finlandezii au avut în total 5 mingi de meci, iar gălățenii 2. La 18-18 eram toți varză de emoții, dar cu puțin noroc și cu blocajul final al lui Talpă, Arcada ne-a făcut seara frumoasă și a cules rodul unei lupte perseverente.

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Romans Sauss (#14 extremă Sastamala), 24 pct, eficiență 63%.
Cel mai bun de la Arcada: Marian Bala (#12 extremă), 22 pct, 62%
Cel mai bun marcator: Niels Klapwijk (#13 opus Arcada), 25 pct, 44%
Cele mai multe blocaje punctate: Vasile Talpă (#4 central Arcada), 8 pct
Cea mai bună recepție: Filip Šestan (#11 extremă Arcada)
Cel mai slab jucător: greu de estimat, cei care au jucat prost, a fost schimbați și n-a fost un jucător care să fi tras echipa sa în jos clar.

Arcada Galați se califică în turul 2 al LC, unde va întâlni pe Fino Kaposvar (HUN) și pe Jastrzębski Węgiel (POL). Ziceam de acum o lună că traseul Arcadei nu este teribil de greu. Echipa poloneză poate fi bătută, dar e necesară o programare inteligentă a celor 3 turnee. Sau câte vor fi. Un singur turneu, și ăla în POL, ar fi un uriaș avantaj pentru polonezi. Runda a 2a are loc între 12-29 oct.

Remarcăm că la Galați arbitrul principal a fost pus la locul lui logic (nu cu fundul la public).

Colțul lui îNȘelaru

Da, a revenit la tv sporcovanul care dădea el interviu bătându-și joc de mama bătrână și bolnavă a unui jurnalist de volei. Prostoboul a revenit cu clișeele de comentator prost, gen „chiar și”, „dar totuși” sau „Galațiul”. Și tot n-a învățat diferența dintre pas și pasă.

Perle îNȘelaru:

– Pune Talpă toată mâna pe minge 😊

– …baletează o piruetă… [ce face, mă?]

– …parcă a dat în zid acolo atacul lui Mäkinen. [D-apăi cum? Blocajul e un zid. În italiană: muro (zid)]