LC-F 2019 Runda 2 retur Blabla Blaj – UP Olomouc 3 – 0 (27-25,…

LC-F 2019 Runda 2 retur

Blabla Blaj – UP Olomouc 3 – 0 (27-25, 25-20, 25-23)
Spectatori: 1700!

În setul 1, Blaj conducea cu 24-20, dar adversarele au făcut 5 puncte la rînd (!) și au ajuns la minge de set. Asta ne arată nu cît de bune au fost cehoaicele, ci cît de slabă e echipa blăjeană de anul aceasta. Blaj s-a chinuit cu niște copile, care au greșit enorm. Ba chiar cehoaicele au avut cîteva momente de volei „tîmpit“… După statistică s-ar putea spune că s-au luptat 2 echipe de valori foarte apropiate.
Cea mai bună jucătoare: Gabriela Orvošová ( #18 opusă Olomouc), 15 pct, eficiență 39%.
Cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu ( #1 opusă Blaj), 16 pct.
În fața unor atacante slabe, ambele echipe au făcut multe puncte cu blocajul (11-11).

În tur: 3–2. Punctaj cumulat: 5–1. Blabla Blaj merge mai departe și, foarte probabil, va întîlni în runda 3 pe Allianz MTV Stuttgart pe 6/13 nov.

Cei 1700 spectatori (plauzibil) au putut vedea cum plodul primarelui Păhărică Buzilă, arbitrăreasa, a ieșit iar la furat, că așa i-o fi în gene. Și nici nu e arbitraj video în faza asta a competiției. Numai că a 7a jucătoare a echipei n-a prea avut ce fura. A încercat în setul 2 o minge, dar i-a dat principalul peste bot.

Iar Costinel Stan greșește ca la clasa a 2a: „și-a adus aportul“.