# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (3) * HOȚIE LA BACĂU * ÎNCĂ O…

# **DIVA (F) Etapa 1.22 |** REZULTATE (3) * HOȚIE LA BACĂU * ÎNCĂ O ECHIPĂ IA UN SET DE LA BLABLA * ȘI FC ARGEȘ IA UN SET DE LA CSMT

**Știința Bacău – CS Medgidia 3 – 0 (25-23, 25-20, 25-15)
**Spectatori: 300

**Dom Profesor Universital Florinel Dila Bacău** are echipa-n piuneze. **Faleș** e cu umărul, **Koleva** cu rinichii, iar **Rueda** e din alt film… *Dar totuși* (vorba lui **îNȘelaru**) el tare pohtește la o medalie. Și știe de mai mulți ani cum să-și rezerve arbitri când îi arde buza. Meciul a început cu medgidencele jucând lejer, dar profitând din plin de multele greșeli neforțate ale băcăuancelor. Toate băcăuancele au greșit, fără excepție. Parcă învățau atunci voleiul. Cum scorul amenința s-o ia într-o direcție nedorită (6-10, 18-21), era cazul să intervină și echipa de arbitri. Pe care nu putem să-i numim „hoți ordinari“, că ne amendează ceneau’. Am putea să-i descriem ca „foarte prietenoși“. Și ce n-au putut marca jucătoarele gazdă, au marcat arbitrii. Cinste lor, că au ajutat un om aflat la mare necaz.

Văzându-se încurajate așa, în setul 2, gazdele au mai redus din greșeli, dar scorul a fost ținut aproape de un atac mai eficient al oaspetelor, care au rezistat până la 18-18. De acolo, Medgidia a cedat psihic și a jucat doar ca să se termine meciul.

Știința a jucat cu 3 centrale, **Grudina** fiind în diagonală cu coordonatoarea.
Medgidia arată că nu are cine să facă puncte constant, în afară de **Ariton**.

*Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac (minim 10 atacuri) și cei mai mulți ași*: **Tina Grudina** ( #4 centrală/opusă? Știința), 14p, eficiența atacului 53%, 5 ași
*Cea mai bună de la Medgidia*: **Diana Ariton** ( #1 centrală), 8p, 56%
*Cea mai bună marcatoare*: **Denisa Rogojinaru **( #2 extremă Știința), 16p, 29%
*Cei mai mulți ași încasați*: **Loredana Dobriceanu** ( #18 extremă Medgidia), 5.
*Cea mai slabă jucătoare*: **Larisa Vasilică** ( #4 opusă/extremă Medgidia)

Arbitru principal a fost **Cristian Botezatu**, iar secund **Florin Dimachi**, doi vajnici vișănei. **Cristian** înseamnă **„creștin“** și mai e și **„botezat“.** **Creștin Botezat**. Te-ai gândi că poartă cu mândrie acest nume simbolic și caută să nu-l întineze. Da’ de unde? Și mai e și **judecător** de profesie! Vă dați seama cu ce conștiință împarte el dreptatea! Bă, **Cristiene**, bă! Ai jurat acolo ca magistrat, jurământul magistratului! Se încheia cu **„Așa să-mi ajute Dumnezeu!“.** Așa să-ți ajute! Și celorlalți „prietenoși“.

Să te duci mâine la biserică, **Creștinule Botezat**, ca să te spovedești și să te împărtășești pentru Postul Mare!

Basmele folclorice mai spun că un tușier ar fi zis „Da’ ce? Vrei să mă bată **Grapă**?“ 😊

Cică și unele jucătoare de la Bacău s-au simțit jenate de așa arbitraj.

S-a mai remarcat și nepolitețea profesională a medicului local, care, fiind solicitat de o jucătoare de la Medgidia, i-a dat în silă cu un spray și apoi cu… flit😉 Iar hopservatorul **Stoica** a alungat-o înapoi în teren.

**CSM Târgoviște – FC Argeș 3 – 1 (25-19, 25-20, 20-25, 25-16)
**Spectatori: 200-250

Târgoviștencele au jucat în primul set cum era de așteptat și diferența a ajuns la 8 pct în favoarea lor. Deși n-au făcut greșeli neforțate, piteștencele n-au reușit nici să facă puncte. 25% eficiență medie a atacului. În setul 2, gazdele au mai scăzut în atac, dar au și greșit mai puțin, iar piteștencele au păstrat același nivel de joc.

În setul 3, s-a învârtit roata și oaspetele au jucat foarte bine, ajungând la 8-18! Meritul a aparținut extremelor **Motroc** și **Jovanović**. Gazdele au făcut 2 șiruri de pct, dar oaspetele au rezistat și au luat un set. După acest efort, piteștencele au coborât nivelul sub primele 2 seturi, iar rezultatul a fost în consecință.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare*: **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT) 18p, 39%
*Cea mai bună de la FC Ag*: **Ramona** **Postea** ( #5 coordonatoare)
*Cel mai eficient atac*: **Alexandra Trică** ( #11 extremă CSMT), 16p, 43%
*Cea mai slabă jucătoare*: **Katarina Jovanović** ( #1 extremă FC Ag)

**CSM Lugoj – Blabla Blaj 1 – 3 (27-25, 20-25, 23-25, 19-25)
**Spectatori: 420

Lugojencele nu au venit cu echipa de junioare și au început într-un iureș, așa cum au știut juca în meciurile lor bune din această stagiune. Au profitat astfel de demarajul adormit al blăjencelor și au ajuns la 6 pct în față. Totuși, Blabla a venit din urmă și a egalat la 23-23. Gazdele s-au ținut tari și au stricat pronosticurile. În setul 2, deja trezită, a venit rândul Blablei să ajungă la 10-17. CSML s-a străduit, aproape a egalat (19-20), dar în van.

În setul 3, iar au trecut gazdele în față (13-8), dar de data asta n-au mai avut energie ca să mențină avantajul, cu toate că opusa **Baciu** s-a mai temperat. Setul 4 a fost controlat de Blabla, care a ratat și 3 mingi de meci.

Scorul așilor: 8-13. Scorul blocajelor punctate: 13-8.

**Šegrt** s-a mulțumit cu un set câștigat, că doar nu era să-i știrbească vreun punct lui **ZaDarko Arena**, unul din profesorii lui…

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac*: **Ioana Baciu** ( #1 opusă Blabla), 26p, 55%
*Cea mai bună de la CSML*: **Andreea Petra **( #1 centrală), 17p, 47%
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Andreea Petra** și **Maja Aleksić** ( #8 centrală Blabla), 5.
*Cea mai slabă jucătoare*: **Tamara Ignjić** ( #15 extremă CSML), 5 ași încasați, 7 blocaje încasate.

CSU Belor Galați a stat.
—–

**Cu aceasta se încheie prima fază a campionatului.** De pe 7 martie începe faza a 2a pentru locurile 1-6, iar echipele de pe 7-11 vor avea primul turneu (NEREGULAMENTAR) din cele două între 11-15 mar la Voluntari.

Echipele își păstrează punctajele (și toate datele statistice) obținute în faza 1.

Votați cine credeți că va fi hopservator la turneul de la Voluntari! 10 meciuri = 7000 lei în 5 zile!