# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * LUPTA CELOR MAI MICI * MECIUL…

# **DIVA (F) Etapa 1.22 |** REZULTATE (2) * LUPTA CELOR MAI MICI * MECIUL ETAPEI (M) * **îNȘELARU** ȘI ORAȘUL ZĂLĂUAN! 😀 * PLEIOF OF OF!

**CSO Voluntari – Rapid 3 – 2 (20-25, 25-17, 26-24, 20-25, 15-12)
**Spectatori: 100

Lupta gazdelor de a reduce diferența din clasament față de oaspete nu a fost foarte eficientă. După 2 meciuri de 5 seturi, iată a venit pentru ele și 3lea, în numai o săptămână. Rapidul a început tare, iar echipele harnice, chiar dacă mai slăbuțe, se mai aleg cu câte un succes pe ici pe colo. Așa au câștigat primul set, în care s-a remarcat extrema **Radu**. În setul 2, curând a fost 11-4 și centrala **Veljković** s-a alăturat mașinii de puncte, **Filipaș**.

În setul 3, Rapidul a revenit la viață și a dominat până la 13-20. A urmat și o revenire incredibilă a gazdelor, care au ajuns la 19-22, iar de la 20-24, voluntărencele au făcut 6 pct la rând! În setul 4, de la 15-15, Rapidul accelerează și iar cu contribuția lui **Radu** (8 pct) câștigă.

Setul 5: De la 5-5 gazdele se desprind 11-5, îndreptându-se părelnic spre un final lejer. Oaspetele recuperează 3 pct, dar nu mai pot ajunge la victorie.

CSOV se apropie în clasament de Rapid la 3 pct.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: **Ana Veljković** ( #10 centrală CSOV), 15p, 65%
*Cele mai bune de la Rapid*: **Bianca Mitrănescu** ( #2 centrală) 16p, 65% și **Alexandra Spînoche** ( #1 coordonatoare)
*Cea mai bună marcatoare*: **Loredana Filipaș** ( #17 opusă CSOV), 27p, 49%
*Cea mai slabă jucătoare*: **Ana Maria Lupa** ( #6 extremă CSOV)

E bine că se încearcă transmisii video de la Voluntari, dar trebuie să se ocupe de asta un om deștept. Calitatea imaginii și a sunetului este slabă, iar unghiul este de-a dreptul strâmb! 😉 Jumătatea îndepărtată nu se distinge deloc și mai e și acoperită parțial de platforma arbitrului.
—–

**(M) SCM U Craiova – VM Zalău 3 – 1 (24-26, 25-16, 25-17, 25-18)
**Spectatori: 150

Setul 1 a fost ca o luptă directă între cei doi opuși: **LeLică** și **Cherbeleață**. Craiovenii au condus cu 6 pct (15-9), dar oaspeții au revenit pas cu pas și de la 21-21 să mers cap la cap. După 24-24, zălăuanii au mai făcut 2 pct. Meciul a coninuat cu 3 seturi de volei craiovean de nivel bun, dar nu spectaculos, în timp ce oaspeții s-au molețit și n-au mai reușit să ajungă la punctul 20.

*Cel mai bun jucător*: **Ștefan Lupu **( #14 central SCMU), 11p, eficiența atacului 71%
*Cel mai bun de la Zalău*: **Leo Dal Bosco **( #3 extremă), 14p, 50%
*Cel mai bun marcator*: **Gabriel Cherbeleață** ( #5 opus Zalău), 17p, 43%
*Cel mai eficient atac*: **Silviu Suson** ( #15 extremă SCMU), 15p (în 3 seturi), 62%
*Cel mai slab jucător*: **Lintz Leite Madeiros** ( #17 extremă Zalău)

Nu știm ce face **Dom Profesor Universital Dănuț Păscuț** pe la Craiova, dar e foarte jenant să ai 150 de spectatori la un meci tare. S-a auzit acolo, **Dănuțe**, de publicitate, marketing, sau o arzi pe sectă discretă, cum te învață nen-tu, **Ghiulangiul**?

Și mai bagă niște lecții de engleză. Te-am mai învățat o dată, a mai zis că ești comic când gavarești „Ai nid ă gud riciv”. 😀 Corect e: „Ai nid ă gud risepșăn.” 😊 Se poate așa ceva? **Profesor Universital **cu engleză de baltă?
—–

**Colțul lui îNȘelaru**

Vă întrebați probabil cum e posibil să apară (sau să se audă) la teveu un comentator atât de greu de cap. Răspunsul e simplu: cine se aseamănă se adună. Cârpacii cu cârpacii. Că azi proștii de la TVR, n-au fost în stare nici să pună grafica pe ecran! Ne uitam la meci fără să avem idee de scor! N-ați mai pomenit așa ceva! Sunt uluitori proștii ăștia. Nu există ocazie să nu facă câte o gafă enormă. Dar să știți că atât **îNȘelaru** cât și gașca lui de proști câștigă bani foarte frumoși fiind așa.

**Perle îNȘelaru**

– „… un articol în care să se specifice clar…“ [pleonasm jenant]

– „N-au reușit să intre în *pleiof*“ [Deși le-am explicat de multe ori, proștii nu pricep defel ce-i aia **playoff(s).** Și stați că abia acum începe țunamiul de prostie – *pleiof, pleiaut*!]

– „**Dal Bosco**, un jucător adoptat de orașul zălăuan!“ 😀 😀 Orașul zălăuan! Zise un locuitor al orașului bucureștean! 😀

Bă, sferă, nu mai zice „dar totuși“, „chiar și“!

1 thought on “# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * LUPTA CELOR MAI MICI * MECIUL…