LC (F) 2024 Runda 2 ziua 2 | Blabla Blaj s-a calificat în runda 4 * Și Asterix Avo Beveren

Mladost Zagreb – Blabla Blaj 2 – 3 (25-21, 21-25, 28-26, 15-25, 13-15)
Spectatori: 1170, da da…

Antrenorul Ljubičić (Blabla Blaj) a învățat bine lecția lui ZaDarko Arena, aia cu „în primul set suntem mahmure” 😊 Așa au câștigat oaspetele primul set, printr-un frumos bambilici. După trezirea din setul 2, Blabla Blaj a condus cu 9-18 (ordinea oficială a echipelor). Dar mahmureala a revenit și croatele au făcut 11p, iar Blabla numai 2: 20-20! Din așa viteză Mladost a luat setul la limită. De atâta efort oaspetele au căzut în setul 4.
În setul 5, deși Blajul a condus tot timpul, croatele s-au luptat cu energie și la 9-9 nu puteai ști care va fi învingătoarea. Dacă Blabla pierdea cumva, era ca și descalificată, dar croatele s-au bătut singure. Au pierdut setul din cauza greșelilor neforțate.
A fost un meci palpitant pentru suporterii celor 2 echipe, dar cu volei slab. Setul 5 a fost mai aproape de un volei mai legat și mai estetic.

Organizatorii lui Limbosu au desemnat-o pe Iarina Axinte (#10 coordonatoare Blabla) drept cea mai bună jucătoare a meciului, dar nu vom ști dacă a fost corect, pentru că statisticianul de serviciu n-a încărcat corect setul 5 pe situl CEV. De bună ce-a fost, Axinte a trebuit înlocuită în setul 1. A revenit în setul 2.

Arbitrăreasa lui Pește (Dominga Lot) nu știe să numere până la 8. I-a permis de câteva ori lui Kocić să depășească cele 8 secunde disponibile pentru a servi.

Asterix Avo Beveren – Královo Pole Brno 3 – 0 (25-11, 25-14, 25-17)
Spectatori: 200

Cea mai bună jucătoare: Laura Overwater (#4 centrală Beveren)

În urma rezultatelor de azi și Blabla Blaj și Asterix Avo Beveren s-au calificat pentru runda încă numită de proști „a grupelor”. Păi astea 2 de până acum, nu tot „a grupelor” fuseră? 😉

Urmează mâine, joi, meciul secolului, în care cele 2 echipe calificate ar trebuie să se bată pentru… locul 2! Locul 1 înseamnă o pierdere de vreme în grupa D, care e clar mai tare decât grupa E, unde va fi repartizată echipa perdantă de mâine. Grupa D conține o grămadă de vedete, pe când grupa E ar aduce la Blaj adversare cenușii.