Cupele europene (M) 2024 | Arcada și-a ameliorat șansele * Când cel mai bun marcator este cel mai slab jucător * Steaua pierde un set în Luxemburg

Liga Campionilor grupa IV

Mladost Zagreb – Arcada Galați 1 – 3 (17-25, 23-25, 25-17, 9-25)
Spectatori: 100

Un al 2lea meci din aceeași zi al unei echipe românești contra clubului Mladost Zagreb, câștigat cu oarecare ușurință, care meci, foarte probabil, i-a asigurat Arcadei calificarea, pentru că putem presupune că Mladost nu i-ar putea învinge pe aprigii șoferi de Autobuse („Guaguas”) spanioli. Setul 3 a fost pierdut din cauza greșelilor neforțate făcute cam de toată echipa. Arcada a avut clar un blocaj mai bun. Scorul blocajelor punctate: 10-2.

Cel mai bun jucător, cele mai multe blocaje punctate: Andrei Butnaru (#6 central Arcada), 12p, 57%
Cel mai bun de la Mladost: poate Blažo Milić (prenume citit „Blajo” 😄 , #5 central), 5p, 43%
Cel mai bun marcator, cele mai multe blocaje încasate, cel mai slab jucător: Gabrijel Cvanciger (#20 opus Mladost), 17p, 42%, dar a făcut tot atâtea puncte și pentru Arcada! 7 blocaje încasate.
Cel mai eficient atac: Marian Bala (#12 extremă Arcada), 8p, 53%
Cea mai bună recepție: Roko Vlašić (#7 extremă Mladost)

vivacredit.ro

Arcada și-a terminat treaba în grupa de 3 echipe și așteaptă meciul de azi, Guaguas – Mladost, pentru a i se confirma calificarea în runda 2.

Cupa Confruntării 32imi tur

VC Lorentzweiler – Steaua 1 – 3 (16-25, 25-23, 16-25, 23-25)
Spectatori: 495

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Steaua a câștigat mai greu decât s-ar fi presupus într-o țărișoară cam cât un județ mai răsărit.

Cel mai bun jucător: Wojciech Sobala (#5 central Steaua), 14p, 90%!
Cel mai bun de la Lorentzweiler: David Mexson (#6 central), 7p, 58%
Cel mai bun marcator: Gabriel Cherbeleață (#11 opus Steaua), 24p, 57%
Cel mai eficient atac: Simon Krajčovič (#3 central Steaua), 13p, 77%
Cel mai slab jucător: Collin Hilbert (#9 extremă Lorentzweiler)