DIVA (M) 2024 E1.13 | Meciul etapei cu 45 de spectatori * Steaua pierde rușinos * Bontea joacă 10%

Rapid București – Steaua București 3 – 0 (25-17, 26-24, 25-17)
Spectatori: 45! La meciul etapei??

Rapidul a controlat primul set, desprinzându-se treptat. Coordonatorul Dumitru a jucat foarte slab și a fost înlocuit restul meciului. Al 2lea set a fost mai aproape de echilibru. Ambele echipe s-au succedat la conducere, iar Steaua se îndrepta spre câștig (20-23). De aici Rapidul a făcut 6p, iar Steaua numai 1p. În setul 3 Rapid s-a desprins de la jumătatea setului și a câștigat după multele greșeli comise de steliști, care n-au reușit să ajungă la onorabilul 60.

Scorul atacurilor cedate (avioane și blocate): 10-18.

Cel mai bun jucător: Aliasghar Mojarad (#15 central Rapid), 7p, 50%
Cel mai bun de la Steaua: Simon Krajčovič (#3 central), 5p, 50%
Cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Amir Ghafour (#10 opus Rapid), 20p, 54%
Cea mai bună recepție: Nicolas Maréchal (#16 extremă Rapid)
Cel mai slab jucător: Gabriel Bontea (#14 opus Rapid). Cum să faci, mă, ca opus eficiență în atac de 10%?