DIVA (F) 2024 E1.13 | Falsul meci al etapei * Voluntarii o bat pe campioana aflată în picaj * Nenorocirea Casanova * FRV vector jenant de publicitate pentru Jucărica lui Limbosu * Știința Bacău a ajuns catastrofa secolului * Preda nota 2,5

CSO Voluntari – Blabla Blaj 3 – 2 (25-18, 21-25, 25-22, 15-25, 17-15) (103-105)
Spectatori: 200

Deși am văzut doar 1 set și jumătate (finalul meciului), statistica urlă a meci foarte prost. 😊 Gazdele au comis erori cu duiumul, dar Blabla Blaj a fost prea slabă ca să profite de asta. Gazdele și-au făcut puncte pentru ele, dar foarte multe și pentru adversare. Dacă ar fi jucat mai atent, CSOV ar fi terminat într-un scurt net 3–0.

În setul 3 antrenorul zăpăcit Dehrioğlu a înlocuit-o pe extrema Radosová, care jucase bine, cu Lazarević, care a jucat restul meciului semnificativ mai prost. Dehrioğlu e atât de slab încât ocazional coordonatoarea Van De Vyver trebuie să-i țină locul.
În setul 5, echipele s-au chinuit din greu. Eficiența medie a atacului în setul 5: 29% – 22%!
Isanović (#5 extremă Blabla) a fost singura jucătoare care a trecut peste 35% eficiență, chiar a ajuns la 50%. De cealaltă parte, deși a închis setul, opusa Casanova a enervat la culme cu chiflele ei. De altfel, a reușit probabil un record: 16 atacuri cedate adversarelor (7+9). Așa catastrofă rar se poate vedea. Plus 2 erori la serviciu, se poate spune că  ea singură a dat Blajului aproape un set. Ce-o fi căutând asta în DIVA?

Scorul atacurilor cedate (avioane + blocate): 27-15. 15 ar fi rezonabil. 27 rateuri sunt foarte multe.
Scorul blocajelor: 14-16.
Scorul atacurilor punctate: 59-48.

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac, cele mai multe blocaje punctate: Mira Todorova (#7 centrală CSOV), 17p, 58%, 5 blocaje
Cea mai bună de la Blabla: Jovana Kocić (#6 centrală), 8p, 80%
Cea mai bună marcatoare: Heidy Casanova (#6 opusă CSOV), 20p, 35%. Să-i adunăm și cele 18p făcute pentru adversare? 😉
Cei mai mulți ași: Skyy Howard (#9 centrală CSOV), 5
Cea mai slabă jucătoare, cele mai multe blocaje încasate: Heidy Casanova, 9 blocaje încasate. Este un caz uluitor, când cea mai bună marcatoare a unui meci ajunge să fie și cea mai slabă jucătoare.

De ce ați văzut la tv acest meci? Pentru că primarele Limbosu de la Blaj și-a făcut din nou bun culcuș în federație, mai ales că și-a pus omul (Stîncel) în poziția de vice. Ce metode a folosit, ne e și frică să ne gândim 😉 Cert e că prostul de scribălău al lui Universitalu Cojocaru a propagat tâmpenia că acesta ar fi „meciul etapei”, iar cei din federație au împins parșiv acest meci în fața TVR.

Meciul etapei e ușor de determinat: se alege din fiecare meci programat echipa mai slab cotată (după clasamentul curent) și se consideră meciul a cărui echipă mai slab cotată este cel mai bine cotată dintre cele slab cotate. Pentru cine nu e clar, meciul etapei 1.13 este evident CSM Târgoviște – CSM Lugoj, deși echipa lugojeană e acum ca o minge care s-a spart. Dar meciul televizat n-a fost nici al 2lea ca interes! Al 2lea a fost Dinamo – CSM București 3–0.
Unde mai pui că a existat și un meci masculin al etapei!

Și atunci? Atunci FRV s-a transformat într-un vector jenant de publicitate pentru Jucărica lui Limbosu. Amintiți-vă că recent TVR a ratat marele meci de la Galați din Liga Campionilor (contra Civitanova) și a preferat (împunsă de FRV) chifla Blabla Blaj.

Reclama gratis continuă pe pagina de FB a FRV cu catalogarea acestei pănărămi ca un „meci extrem de spectaculos” 😄

îNȘelaru cică „Voluntariul”, fiind el mai slăbuț la gramatică. Însă asta e o cerință de bază la angajarea comentatorilor sportivi. Toți zic așa. Voluntariul, Galațiul, Bucureștiul, Botoșaniul Iaș(i)ul…

Și la finalul transmisiei am văzut caraghioasa siglă a FRV pe un fel de pată de cerneală. Mare mai e prostia omenească și mama proștilor e mereu gestantă.

Urmărind ce se mai petrece pe la alte echipe, am remarcat că coordonatoarea Spînoche (CSM Constanța) a făcut un meci foarte bun la Brașov. În partea negativă, Știința Bacău, cu noul „antrenor” Știrbu, a ajuns la cel mai de jos punct din existența sa. Ba chiar am putea zice, la cel mai de jos nivel văzut vreodată în DIVA. În meciul de la Târgu Mș, coordonatoarea Preda a reușit recordul recordurilor, luând nota (vote) 2,5 pe fișa statistică!!! Așa ceva n-am mai văzut și nu știu dacă a mai văzut cineva. Această Preda a fost lovită de paranormal, știe ea de ce, la fel ca și înlocuitoarea ei, Mătanie. Mătanie se anunța acum niște ani mare speranță, dar după ce s-a nesimțit, a lovit-o și pe ea paranormalul.
Tot la echipa care a devenit catastrofa secolului, liberoul Ion a încasat 7 ași în 3 seturi!

Meciul etapei, cel adevărat, mâine (duminică) de la ora 17.