DIVA (F) 2024 E1.13 | Meciul etapei, ăla adevărat * CSM Târgoviște pierde un punct acasă în favoarea unei echipe peticite * Krăsteva nu-i ceea ce vă pare, proștilor

CSM Târgoviște – CSM Lugoj 3 – 2 (25-20, 19-25, 25-19, 18-25, 15-7) (102-96)
Spectatori: 200

Deși CSML a avut un atac mai eficient în primul set, a pierdut setul pe seama așilor gazdelor. În prima parte a setului 2, CSML s-a distanțat la 5-6 puncte și diferența s-a păstrat aproximativ până la sfârșit. CSMT nu a avut blocaj. Opusa Krăsteva (CSMT) a scăzut, extrema Pîrv (CSMT) a crescut, dar vedeta setului a fost extrema Artin (CSML) cu 8p.
În setul 3, CSMT a dominat la toate capitolele, iar Krăsteva a revenit în forță cu 7p. În setul 4, din nou a apărut o diferență mare în scor, oaspetele fiind mai bune la serviciu. Slaba extremă Boris (CSMT) a fost înlocuită de Koleva , dar aceasta a fost și mai slabă.
Setul spărgător de egalitate (adică tiebreaker 😉 ) a început bine pentru CSMT, care s-a desprins curând la 4p și și-a tot mărit avantajul, oaspetele pierzându-și suflul și în atac și în apărare.

CSM Lugoj, ca echipă peticită în pansamente, câștigă, totuși, 1 pct acasă la una din echipele care luptă pentru titlu. Din cauza circumstanțelor potrivnice sau, cum ar zice Psihălău Moldovan, „din păcatele noastre”, echipa lugojeană a fost nevoită să joace cu centrala Mănăilă, care tocmai a făcut 19 ani, dar care n-a impresionat.

Le transmitem proștilor din CSMT și din FRV că bulgăroaica Monika Krăsteva (transcrierea corectă în românește) nu este extremă, ci opusă! Corectați, bă aceștia, în Dataproject. (Deși în tinerețile ei a fost și libero.)

Cea mai bună jucătoare: Petea Barakova (#8 coordonatoare CSMT)
Cea mai bună de la CSML: Elizaveta Ruban (#1 extremă), 21p, 41%. Nu întotdeauna trebuie să ne luăm după programul tâmpit de statistică DataVolley, dar oricum e greu de estimat care a fost cea mai bună de la CSML, deoarece toate au comis greșeli cam multe. În total au comis atâtea greșeli forțate și neforțate încât ne minunăm cum de a lăsat CSMT să-i scape printre degete 1 punct de clasament.
Cea mai bună marcatoare, cei mai mulți ași încasați: Ariana Pîrv (#19 extremă CSMT), 23p, 40%, 4 ași încasați
Cel mai eficient atac, cele mai multe blocaje punctate: Monika Krăsteva (#7 opusă CSMT), 21p, 45%, 6 blocaje încasate
Cea mai bună recepție: Alexandra Ciucu (#13 libero CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Georgiana Faleș (#4 centrală CSMT)

FRV împreună cu Genius Prostius Sports face ce știe mai bine: cârpăceală. Calitatea transmisiilor video automatizate continuă să fie foarte proastă. Numerele jucătoarelor nu s-au putut distinge pe imagine.

Apreciem și cârpăcismul organizatorilor locali, CSM Târgoviște, care continuă să pună arbitrul principal cu fundul la public și are marcate tușele cu maro pe bleumarin, adică închis pe închis. Mama proștilor din volei e mereu gestantă.

(Cică nu mai e la modă în englezește să zici tiebreak, ci se preferă tiebreaker.)