CConf (M+F) 2024 | Echipele românești căzură ca muștele * CSM Lugoj face record rușinos de eficiență într-un set: 10%! * Păcatele lugojene

A fost ultima săptămână europeană din această stagiune pentru echipele românești. Toate cele 5 rămase au picat ca muștele la modul rușinos. Rușinile din CConf fuseseră pregătite încă din tur.

(F) Nilüfer Belediye Bursa – CSM Lugoj 3 – 0 (25-22, 25-20, 25-15)
Spectatori: 800

CSML a condus în primul set până pe la 20-20 (money time, cum mai zic unii voleibaliști). De acolo s-a ridicat Bursa. Pentru că n-a condus CSML de bună echipă ce e, ci Bursa jucase foarte prost. CSML, care se vrea un fel de frate mai handicapat al lui Blabla Blaj, a imitat echipa blăjeană și a făcut o eficiență a atacului istorică, de 22%. Jucătoarea record a fost chiar extrema Ruban, cu 7%. A urmat-o îndeaproape catastrofa Martiniuc, halal om de puncte (14%, un singur punct făcut în setul 1).

În așa context, am râs de ne-am spart la comentariul lui Florin Mihoc (ăla cu tâmpenia „timp de odihnă”), care trosnea prostie după prostie, dar încă spera într-un fel de optimism psihopat 😄

După setul 2 cu volei ceva mai normal, gazdele erau calificate și au continuat cu rezervele. CSML a început setul 3 cu titularele, dar a trecut treptat pe rezerve. Și ce credeți că a făcut? O rușine și mai mare! În setul 3 a avut eficiență medie a atacului de 10% 😄 N-am verificat, dar sigur e un record. 5 jucătoare au făcut eficiență de 0%. S-a remarcat noutatea Silvia Coman (extremă), care, din 7 atacuri, a făcut un singur punctuleț și acela pentru adversare. Minunată achiziție de iarnă.

CSML a jucat atâta de prost încât e foarte greu se stabilit cea mai slabă jucătoare. În afară de centralele Čanak și Velikonija Grbac, celelalte jucătoare au jucat de parcă ar fi fost adunate de pe stradă la revelion.

În prima pauză, turcii au făcut mișto de lugojence punând la difuzoarele sălii tâmpitul cântec cu Humba Humba Täterä. Au crezut probabil că o fi imnul clubului și au zis că e bine să le încurajeze pe împiedicatele oaspete. 😊

În tur: 3–1. Punctaj cumulat: 6–0. Nilüfer Belediye Bursa se califică în semifinalele CConf. Cât despre CSML, după vorba deasă a lui Mihoc, „DIN PĂCATE” se tot prăbușește spre caraghioslâc. Asta desigur DIN PĂCATELE jmecherașilor Brudiu Ascensoru, Šegrt cel Fudul, Psihălău Moldovan și, ale unuia mai prăpădit, dar cu rolul lui bine reliefat, Canea.

(F) CSO Voluntari – Igor Gorgonzola Novara 0 – 3 (17-25, 18-25, 20-25)
Spectatori: 500

Dacă în tur CSOV a câștigat 1 set, în retur a reușit un scor rușinos. Este de neînțeles de ce clubul ăsta călcător în străchini a organizat meciul la Sala Polivalentă București, dacă știa că antrenorul turc minunat avea de gând să cedeze meciul fără nicio luptă.

Organizatorii i-au mutat iar pe spectatori ca pe oi la fundul principalului, ca să creeze înșelătoria vizuală că sunt mulți spectatori. Iar un apucat urla tâmpenii „încurajatoare” într-un megafon, dar nu-l lua nimeni în seamă. 😊

În tur: 1–3. Scor cumulat: 0–6. Igor Gorgonzola Novara se califică în semifinalele CConf.

(M) Projekt Varșovia – Steaua București 3 – 0 (25-19, 25-19, 25-23)
Spectatori: 1450

Ai zice că Steaua a făcut un joc mai serios trecând de onorabilul 60, dar a fost aceeași situație cu calificarea gazdelor după doar 2 seturi câștigate. Polonezii au bătut și jucând cu rezervele în setul 3. Extrema Peța a fost cel mai bun marcator de la Steaua, dar când faci și 8p pentru adversari, nu-i frumos.

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. Projekt Varșovia se califică în semifinalele CConf.