# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * MEDGIDIA BATE BINE PE GALAȚI *…

# **DIVA (F) Etapa 1.14 |** REZULTATE (1) * MEDGIDIA BATE BINE PE GALAȚI * **IANCU** SE SCHIMBĂ DIN LINIA 1 * **PRINȚUL PAUL** JOACĂ LA VOLEI MIXT! * MECIUL ETAPEI DIN DIVA (M)

**Rapid – CSM Târgoviște 0 – 3 (16-25, 17-25, 22-25)
**Spectatori: 50

Rapidistele au învățat să blocheze, iar acolo au fost superioare târgoviștencelor. Dacă au jucat corect în setul 3 (mai puține greșeli neforțate), au ridicat scorul mai sus. În continuare, atacul lor este ineficient. La CSMT încă n-au apărut chinezoaicele.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 16 pct, 62%.
*Cea mai bună de la Rapid:* **Bianca Mitrănescu** ( #2 centrală).
*Cea mai bună marcatoare:* **Rodica Buterez** ( #2 opusă CSMT), 18 pct, 50%.
*Cea mai slabă jucătoare*: **Silvia Coman** ( #6 extremă Rapid)

**FC Argeș – Blabla Blaj 0 – 3 (16-25, 18-25, 17-25)
**Spectatori: 250

Problema gazdelor a fost cu așii încasați și cu o slabă eficiență medie a atacului (28%).

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Nađa Ninković** ( #3 centrală Blabla), 13 pct, 73%
*Cea mai bună de la FC Ag:* **Katarina Jovanović** ( #1 extremă)
*Cea mai bună marcatoare (la egalitate):* **Ioana Baciu** ( #1 opusă), 13 pct, 50%
*Cea mai slabă jucătoare:* **Andrea Laković** ( #17 opusă FC Ag)

**U NTT Data CN – CSM Lugoj 0 – 3 (19-25, 21-25, 16-25)
**Spectatori: 300 (serios, **Paraia**?)

Extrema clujeană **Stanciu **a avut azi un atac foarte slab. În setul 2, o cădere a opusei **Kocić** și a extremei **Petria** de la CSML a permis un scor mai decent pentru gazde.

*Cele mai bune marcatoare:* **Andreea Petra**( #1 centrală CSML) și **Tamara Ignić** ( #15 extremă CSML), 17 pct.

**Paraia**, caută-ți statistician, că uite, nu putem evalua realist jocul voleibalistelor care joacă la Cluj Napoca. Pe cine mai dai afară din viața voleibalistică la Adunarea Generală?

**CS Medgidia – CSU Belor Galați 3 – 0 (25-20, 25-18, 25-18)
**Spectatori: 400

Lumea zice tot felul de aiureli despre ce panaramă de meci au făcut gălățencele în etapa trecută la Blaj. Ba că **Prințul Paul cel Fudul** a primit ordin să stea acasă împreună cu jumate de echipă ca nu le facă probleme blăjencelor slab pregătite și neavând opțiuni comode de a amâna partida. Ba că s-a chitit **Prințul **că n-are rost să facă 30 ore pe drum, ca să mănânce bătaie și că mai bine și-ar „odihni“ jucătoarele pentru marele meci de azi. Că doar voleiul românesc e o mare odihnă de 15 ani ghiulangești. Cert e că echipa gălățeană a fost lovită de paranormal și a venit la meciul de azi zăpăcită. De jocul lor neașteptat de slab au profitat gazdele și au făcut un scor care cred că a fost o surpriză chiar pentru suporterii lor cei mai înfocați. Ba chiar medgidencele le-au dus pe gălățence sub *onorabilul-60*. În setul 2, oaspetele au atacat mai bine, dar gazdele au compensat cu un joc fără nicio greșeală neforțată.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Larisa Vasilică** ( #4 opusă Medgidia), 14 pct, 61%. Probabil, s-o fi enervat după criticile anterioare și s-a gândit că, totuși, treaba opusei e să facă multe puncte.
*Cea mai bună de la CSUB și cea mai bună marcatoare a partidei:* **Ivana Radonjić** ( #1 opusă), 18 pct, 46%. Practic, a fost singura jucătoare de la CSUB care a contat.
*Cea mai bună recepție:* **Daniela Lupescu** ( #13 extremă CSUB)
*Cea mai slabă jucătoare:* **Anamaria Berdilă **( #6 extremă CSUB). După un prim set cu zero pct realizate și un început slab în cel de-al doilea, a fost trimisă în pătrățel ca să-și revină. Destul de prost a jucat și liberoul **Ispas** (CSUB), de la care nu te poți aștepta să încaseze 5 ași pe meci.

Nu știm cum o fi ajuns **Robert Toader** arbitru. Știm că a dat drumul jocului deși CSUB nu era aranjat conform pozițiilor din foaia de arbitraj. Poate e și greșeala **Prințului Fudul**, care a intenționat s-o pună pe centrala **Iancu** în poziția 1, ca să fie schimbată cu liberoul, dar pe foaie apare în poziția 2! Și pe înregistrare se vede clar că toate pozițiile au fost decalate cu câte una. Drept urmare, după 1-0 și 1-1, s-a anulat scorul 1-2. Punctul a fost dat gazdelor pentru greșeală de rotație. Numai că greșeala era și înainte de 1-1! Deci scorul corectat trebuia să fie 3-0, nu 2-1. Tot **Toader** n-a văzut că, de câteva ori, **Prințul Paul** era al 7lea jucător din teren atingând tușa cu piciorul! E atâta de plin de sine încât nici nu-și dă seama că plasarea lui așa de aproape de teren le încurcă pe propriile lui jucătoare. S-a văzut la câteva acțiuni că ele nu aveau loc de el. Și cică ăsta e al 2lea antrenor român de fete ca valoare!
Și apropo de **Iancu**, cât a căzut… ea, care mai vara trecută era jucătoare de bază la națională și promitea să fie așa ani de zile. Iaca așa te lovește paranormalul când ești nesimțită cu publicul… 😉

Dinamo a stat.
—–

**(M) SCM U Craiova – Arcada Galați 2 – 3 (26-24, 25-18, 20-25, 19-25, 9-15)
**Spectatori: 200

Eficiența medie a atacului oltenilor a scăzut de la set la set. Cam ca a lui **LeLică**, desigur ***Voleibalistul anului***, care nu rezistă mai mult de 2 seturi pe meci. E destul de clar că SCMU a ieșit din lupta pentru titlu.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac:* **Niels Klapwijk** (opus Arcada), 28 pct, 60%.
*Cel mai bun de la SCMU:* **Filip Sestan **( #16 extremă), 20 pct, 55%
*Cea mai bună recepție:* **Arnel Cabrera **( #10 libero Arcada)
*Cel mai slab jucător:* ***Voleibalistul anului***, **Laurențiu Lică** ( #11 opus SCMU). Un opus care face zero la W-L nu este de folos unei echipe. Câte puncte a făcut, tot atâta a pierdut. Spre comparație, scorul W-L (puncte câștigate față de puncte pierdute de un jucător) al lui **Klapwijk** a fost +16!

**Dom Profesor Universital** și membru al **Consiliului Slujitor**, **Dănuț**, este tare sfios când e vorba de limba engleză și o vorbește doar în șoaptă 😀 E uimitor cum o persoană care nu vorbește măcar la nivel mediu englezește a putut să capete un titlu universitar. Cică „Uinid gud risiv.“ Vru să zică: „We need (a) good reception.“