Cel mai bun jucător: Jan Kozamernik ( #2 centru Ljubljana)
De la SCMU: Nikita Stulenkov ( #5 centru)

Cel mai bun marcator: Laurențiu Lică ( #11 opus SCMU), 25 pct

Cea mai bună recepție: Jani Kovačič ( #5 libero)
De la SCMU: Mihai Marieș ( #6 libero)

Cei mai mulți ași: Marcel Keller Gil ( #1 centru SCMU), 3

Cele mai multe puncte din blocaj: Apostolos Armenakis ( #18 opus Ljubljana), 6
De la SCMU: Nikita Stulenkov, 5

În setul 1 Craiova a arătat un joc exact, cu servicii bune și cu superioritate în atac.
Setul al 2lea a fost echilibrat și prelungit. Slovenii l-au cîștigat fiind mai buni în atac și la blocaj.
În setul 3 slovenii s-au bătut singuri. După ce au atacat și au blocat semnificativ mai bine decît craiovenii, au făcut și un număr foarte mare de greșeli neforțate.
Setul 4 a început rău pentru craioveni. Atacul a fost mai slab, dar au recuperat pas cu pas prin serviciu și prin blocaj.

După etapa 5, Azimut Modena (recent rămasă fără antrenor) este deja calificată în faza următoare, iar Ljublijana a ieșit din cursă. Partida lor de pe 1 mar nu mai are nicio miză.
În schimb, partida Skra Bełchatów – SCMU Craiova este decisivă. Primul criteriu al clasamentului este numărul de victorii. Deși Craiova este acum pe locul 2, are același număr de victorii ca Skra (2), deci cine cîștigă meciul merge sigur mai departe. Din păcate, Skra are avantajul terenului propriu, dar Craiova mai are o șansă să intre în jocurile suplimentare de 12, depinzînd de jocurile din celelalte grupe. Le urăm mult succes!

—–
Colțul lui îNȘelaru și al ucenicului lui, Ion

Ucenicul învață repede toate prostiile de la maestru. De exemplu, face ca maestrul cînd se entuziasmează la o fază: i se duce vocea în jos de parcă îi vine să vomite 🙂
Și pe aia cu „belceatov” a prins-o repede.

ottobroker.ro

Perlă îNȘelaru:
– Întreruperea asta a ținut cît un taimaut.
(Ce să vezi? Un time-out chiar asta înseamnă: o întrerupere, un timp mort.)

Perlă Ion:
– … are potențial și poate recupera cele 2 puncte.
(Faptul că „are potențial” chiar asta înseamnă, că „poate”!)

De pe unde îi mai scoți, băi Dobre, redactor-șef de Digi Sport?

5 thoughts on “Liga Campionilor (M) R4 GrD E5/6 SCMU Craiova – Volley Ljubljana 3 – 1…

1. Sorin Roman criteriul primordial de departajare este punctajul…si in caz ca nu stiati se poate califica si cu 7 pcte de pe locul 3.

2. Ce aiureli scrii acolo? 🙂
    Iaca citat:
    Criteria used to determine positions
    1st Criteria: Matches Won
    2nd Criteria: Ranking Points (*Ranking points are awarded for the following results: 3-0 or 3-1: 3 points, 3-2: 2 points, 2-3: 1 point, 1-3 or 0-3: 0 points)
    3rd Criteria: Match Sets Quotient/Ratio
    4th Criteria: Match Points Quotient/Ratio
    5th Criteria: ‘Head to Head’ Results

3. Si ranking points ce inseamna daca ambele au 2 victorii?? :))) craiova daca castiga 2 seturi acolo e calificata.si asa are sanse cu 7 pct dp locul 3