LC (M) 2024 Runda 4 Grupa E etapa 4/6 | Fetițele timide de la Galați au ajuns pe locul 17

(sursa CEV)

Greenyard Maaseik – Arcada Galați 3 – 1 (25-23, 23-25, 25-23, 25-14)
Spectatori: 1100

3 seturi s-a luptat vitejește. În cea mai mare parte a fost tensiunea mersului cap la cap. Gazdele au luat primul set cu un atac ceva mai bun. Gălățenii au răspuns în setul 2 cu un blocaj ceva mai bun. În setul 3, Arcada a ajuns la 23-21, dar fetițele sfioase de la Galați s-au speriat de perspectiva de a lua măcar 1p (de clasament) în deplasare și Maaseik a lovit cu 4p la rând. Setul 4 n-a mai contat, pentru că fetițele lui Stancu jr au rămas năucite de prostiile incredibile făcute la finalul setului 3 și au jucat exact ca UV Timișoara. Coordonatorul Karimisouchemaei a jucat doar în primul set și mi-a scăpat motivul din care a fost înlocuit.

Puncte din atac: 66-52.
Puncte din blocaj: 6-12.
Ași: 7-1.

Cel mai bun jucător, cel mai eficient atac: Miquel Àngel Fornés (#14 central Maaseik) 11p, 69%
Cel mai bun de la Arcada: Aaro Nikula (#13 opus), 21p, 53%
Cel mai bun marcator: Adam Bartos (#5 opus Maaseik), 24p, 56%. El a fost ales de proștii organizatori drept cel mai bun jucător, după criteriul prostesc al celor mai multe puncte marcate.
Cele mai multe blocaje punctate: Andrei Butnaru (#5 central Arcada), 6
Cea mai bună recepție: Martin Perin (#11 libero)
Cel mai slab jucător, cele mai multe blocaje încasate: Tino Hanžić (#9 extremă Maaseik), 5

După 4 etape din runda 4, Arcada Galați stă foarte prost fiind pe un virtual loc 17 din 20 de echipe, cu șanse pur teoretice de a promova din grupe. Totuși, spectatorii gălățeni vor avea ocazia pe 9 ian să vadă pe viu câteva vedete internaționale de primă mână cu ocazia meciului cu Civitanova.

Cucine Lube Civitanova – VK Lvi Praga 3 – 0 (25-20, 25-23, 25-23)
Cel mai bun marcator: Adis Lagumdžija (#10 opus Civitanova), 15p, 50%