# **LEAg 2019 Grupa A, Etapa 5/6 |** BALINTONI ÎN GALERIA CĂPITANELOR NAȚIONALEI *…

# **LEAg 2019 Grupa A, Etapa 5/6 |** BALINTONI ÎN GALERIA CĂPITANELOR NAȚIONALEI * ANTRENAMENT CU JUNIOARELE * PĂR FABULOS 🙂

**(F) România – Cipru 3 – 0 (25-22, 25-13, 25-15)
**Spectatori: 100 (nu 200 cum scrie la CEV)

15 ani de **Ghiulangiu**, care a fost sprijinit și aplaudat de slujitori, ne-au adus în situația de a ne bate cu așa echipe, precum cea a **Ciprului**, care este sub nivelul campioanei noastre la junioare. Alde **Bulgaria **joacă cu **Brazilia **și cu **SUA **în Liga Națiunilor, iar noi cu **Georgia **și cu **Cipru**!

După un set, pe care acum îl vedem ca surprinzător, din cauza diferenței mici la scor la care l-am cîștigat, au urmat 2 seturi în care cipriotele au făcut abia cîte 3 pct/set din atac. În setul 2, am reușit un 8 puncte la rînd, iar în setul 3, 6 pct la rînd.

Dacă recepția lor a fost foarte rea, iar atacul lor a fost catastrofal (scor: 42-15), la blocaj au stat mai bine decît noi (scor: 6-11).

A fost un meci care nu s-a remarcat decît prin părul fabulos al liberoului **Christiana David** ( #4 CYP) și prin faptul că **Diana Balintoni **a intrat în galeria căpitanelor naționalei de senioare.

*Cea mai bună jucătoare și marcatoare și cel mai eficient atac*: **Ariana Pîrv** ( #13 extremă RO), 16 pct, 65%.
*Cei mai mulți ași*: **Ramona Rus** ( #5 extremă/opusă RO), 5.
*Cea mai bună recepție*: **Mihaela Albu** ( #6 libero RO).

Antrenorul **Luciano Pedullà** a lipsit din nou, în schimb, soarele a fost tot prezent în teren.

**Georgia – Israel 1 – 3 (23-25, 14-25, 25-23, 17-25)**

Cea mai bună jucătoare: **Mariam Gaprindashvili **( #1 centrală GEO).

După această etapă și cu un meci restanță (CYP – ROU), **Georgia **a ieșit și matematic din lupta pentru locul 1, dar toate celelalte echipe, inclusiv **Cipru**, mai au șanse matematic.
—–

PERLE îNȘELARU

– „intră Balitoni la pas“ 🙂 Adică fără să se grăbească, fără să fugă?
– „Anfuso a fost antrenor cu statistica“

A mai debitat că sala de la Alexandria e cochetă și o „gazdă primitoare“. Păi așa arată o gazdă primitoare? Cu 100 de spectatori?

Și dacă ați auzit în comentariul lui de vreo jucătoare Zahariu, să știți că nu a existat, a fost doar rezultatul pronunției prostești a lui îNȘelaru. Numele extremei cipriote, azi cea mai bună jucătoare a oaspetelor, este **Katerina Zakchaiou**, pronunțat [zak.HE.u]. Eii, ce mi-e Zak’heu, ce mi-e Zahariu? 😀