LEAg, Etapa 3/3 | CÎND O FEDERAȚIE ARE GRIJĂ DE VOLEIUL NAȚIONAL * 13…

LEAg, Etapa 3/3 | CÎND O FEDERAȚIE ARE GRIJĂ DE VOLEIUL NAȚIONAL * 13 CU GHINION

(F) Israel – România 3 – 2 (25-17, 32-30, 20-25, 12-25, 15-11)
Spectatori: 550 (serios?)

Înainte de meci nu credeam că echipa Israelului ne-ar fi putut pune probleme. Totuși au existat zvonuri că vișăneii se cam temeau de acest meci. S-a dovedit a fi o teamă corectă.
Echipa Israelului o fi părut tînără unora, dar vreo două jucătoare de bază bat spre 40 de ani. De unde impresia de tinerețe? De la dăruirea cu care au jucat și luptat.

Din setul 1, echipa RO a fost băgată în corzi. Israel a avut 43% eficiență a atacului, noi doar 27%. Opusa Buterez a avut… 8%! Adică din 13 pase a făcut 1 pct! Extrema Pîrv-2 a avut eficiență 14%.
În setul 2, fetele noastre s-au trezit, realizînd 21 pct din atac, dar au și greșit neforțat mult (-12 pct).
În setul 3, 3 ași ai centralei Iancu ne-au împims scorul ceva mai sus, altfel s-a păstrat un echilibru în joc.
În setul 4, atacul israeliencelor a paralizat. Deși n-au pierdut puncte din greșeli, nu au reușit să facă puncte. Fetele noastre au punctat eficient, mai puțin Giuvaerul Ghiulangiului, care a făcut 17%.
În setul 5, israeliencele au luat viteză, de s-au făcut 8 pct diferență: 9-1 și 12-4! Ale noastre au mai făcut o sforțare, dar era prea tîrziu pentru a mai recupera diferența creată prin 0% eficiență pentru extrema Trică și centrala Onyejekwe. Iar Iancu, cea mai bună româncă a meciului n-a primit nicio pasă de atacat în setul 5!

biciclop.eu

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună recepție: Anna Velikiy ( #1 extremă ISR), 19 pct, 40%.
De la RO: Roxana Iancu.
Cea mai bună marcatoare: Polina Malik ( #10 opusă ISR), 22 pct, 36%. Deși eficiența arătată în atac nu impresionează, Polina este, la 20 ani, o jucătoare cu bune perspective, jucînd din toamnă la Aachen.
De la RO: Rodica Buterez (opusă), 20 pct, 32%.
Cel mai eficient atatc: Roxana Iancu, 60%.
Cele mai multe blocaje punctate: Nneka Onyejekwe (centrală RO), 6.

Cheia insuccesului de azi au fost greșelile neforțate: 17-31. Iar dintre cele 31 de greșeli ale RO, 12 (adică 39%) au fost făcute doar de nepoata ambasadoresei. La astea mai putem adăuga și cele 3 blocaje încasate de ea. Numărul 13 cu adevărat aduce ghinion echipei naționale.

O altă explicație este marea diferență dintre atitudinea federației israeliene față de dezvoltarea voleiului național și ghiorlăneala slugilor lui Ghiulică, care de 3 ani au dat drumul la străini la liber și acum cluburile românești pregătesc sportivi pentru naționalele altor țări pe banii românilor. BRAVOOO!

Numărul spectatorilor a fost iar pus la plesneală. S-au văzut în imagini cam 220. Toți ăștia au fost puși, după modelul Mîncărică-CSMB, la fundul arbitrei principale. Măcar acum au avut la ce se uita! 😀 Nu știm dacă pe partea opusă era vreun spectator, camerele nu au bătut acolo deloc, ca la consemn.

Și fetele noastre s-au căpătuit cu urîtul echipament stropit de vopsitori.