# **LEAg, Etapa 4/6 | **PÎRV CEA MAI TARE? * BLESTEMUL LUI AVRĂMUȚ PE…

# **LEAg, Etapa 4/6 | **PÎRV CEA MAI TARE? * BLESTEMUL LUI AVRĂMUȚ PE BACIU * PASPASPAS-LARU

**(F) România – Israel 3 – 0 (25-14, 25-15, 25-21)**

Spectatori: 150 (nicidecum 250, cum scrie la CEV)

Meciul de care ne cam temeam, după ce se întîmplase săptămîna trecută (2–3), a pornit cu 2 seturi în care echipa Israelului a fost de nerecunoscut. Vedeta lor, opusa **Malik**, a făcut zero puncte în primul set. RO a avut în primul set o eficiență medie a atacului de 60%, adică un fel de măcel.

biciclop.eu

În setul 2, israeliencele au avut un atac mai bun, dar au pierdut prin greșeli neforțate, inclusiv 5 servicii ratate. Între timp, opusa noastră, Rodica Buterez, care făcuse 9 pct în primul set (!), în setul 2 s-a fîsîit și a făcut doar 1 pct. Dar au început să crească centrala Roxana Iancu **și extrema** Pîrv-2**.

Setul 3 a fost diferit. **Malik **s-a trezit la viață și a făcut 7 pct. Jocul general al oaspetelor s-a ameliorat și două treimi de set au condus (chiar la 5 pct diferență), ceea ce anunța un set 4. Dar, cu extrema/opusa Adelina Ungureanu, care a înlocuit-o pe **Buterez**, RO a egalat și a cîștigat și setul 3.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: **Galya Devash** ( #7 centrală ISR), 11 pct, eficiență 82%.

Cea mai bună de la RO și cea mai bună marcatoare a partidei: **Ariana Pîrv** ( #13 extremă), 14 pct, 54%.

Trebuie menționată și **Adelina Ungureanu** ( #8 RO), care a jucat un fel de a 2a opusă și care, în cam jumătate de set cumulat a făcut 8 pct și o eficiență uimitoare de 80%.

Cea mai eficientă recepție: Katrina Zilberman ( #12 libero ISR).

La acest meci a ajuns pe banca RO și antrenorul **Luciano Pedullà**, acest Florin Grapă al Italiei! 🙂

După duelul dintre cei 2 antrenori italieni, RO practic a cîștigat grupa A și așteaptă rezultatul duelului dintre Slovenia și Grecia. …Deși încă n-am ajuns pe locul 1 în grupă, așa cum a anunțat **îNȘelaru**, deoarece RO are un meci în minus.

Ne bucură atmosfera proaspătă care se vede în sînul echipei. De cînd cu astea mai tinerele a crescut bucuria jocului și, cred, și bucuria de a-și reprezenta țara. Pînă și **Trică**, scăpată temporar de sub influența cenușie a lui **Calotă**, parcă ne arată că are dinți (la zîmbit!). Țopăitoarea **Balintoni **pare a fi o bună animatoare.

Am mai aflat cu ocazia transmisiei că** Ioana Baciu** a suferit cu adevărat ***blestemul lui Avrămuț Iancu***, care vine asupra româncelor, care, pentru bani, îl sprijină pe iubitorul de străine, primarele Blajului, **Limbosu**, care toarnă milioane de euro din banii românilor ca să antreneze jucătoare pentru naționalele altor țări, pentru plăcerea lui perversă de a-și atîrna medalii la gît, ca să se fudulească în fața papei. Mai întîi a fost lovită **Salaoru**, apoi **Onyejekwe**, acum **Baciu**. Toate ardelence cu tone de românism în vine…

Ca la proștii proștilor, soarele a fost iar prezent în teren, iar echipamentul jucătoarelor a fost același prostesc cu „pete de vopsea“.

—–

**(F) Georgia – Cipru 0 – 3 (24-26, 14-25, 17-25)**

Cea mai bună marcatoare: **Andrea Charalambous** ( #9 opusă CYP), 13 pct.

—–

**COLȚUL COMENTATORILOR**

**ÎNȘelaru **(pseudojurnalist tevere) a făcut în ultima vreme eforturi supraomenești să pronunțe corect *Onyejekwe*. A „izbutit“ în mare parte, mai are de rezolvat ultima silabă. Bre, *KWE *se citește cam cum se vede, un fel de *CUE *într-o singură silabă.

De asemeni, nu pricepe că „*Pedullà*“ se accentuează pe ultima silabă. Nu-mi dau seama dacă știe ce e aia accentuare a unei silabe.

Dar, fiind un caracter slab și influențabil, a fost de ajuns să vină **Iulian Pîslaru** lîngă el și s-a terminat cu ce l-am învățat pînă acum. L-a înnebunit Pîslaru cu* „fals“, „servici“, „face diferența“*! Ăștia-s cei 15000 de specialiști din voleiul românesc, niște cîrpaci care nu-s în stare să asimileze și să folosească un limbaj de specialitate modern.

Perle **Pîslaru**:

– „…un pas foarte bun“ [o pasă!]

– „A jucat o perioadă la Ardaf fals“ 😀

– „Setul acesta [3] **Pîrv **a fost cea mai eficientă jucătoare“ – Nu bre, **Ungureanu **a fost cea mai eficientă, dar tu fiind vișănel credincios, trebuie să faci propaganda lui **Ghiulică**, să trîmbițezi în popor ce investiție bună a făcut bulibașa.

ottobroker.ro

Și tot folosește *„după“, „peste“* fără contiuare. „Trece mingea peste.“ Peste ce?

Perlă **Contabilul Constantinescu**:

– „un meci cît o finală“ – Haidi bre, merge să spui prostia asta o dată pe an (cred că și eu a spus), dar chiar așa, în fiecare săptămînă?