LEAu 2021 (F) | Cădere în finalul meciului * Spectatorii din difuzoare

(foto CEV)

România – Spania 2 – 3 (25-13, 14-25, 25-21, 16-25, 9-15)

Începutul de meci a fost uimitor. Totul a mers bine în setul 1 și, la așa scor, am crezut că Spania se resimte fizic după perioada mai scurtă de refacere de după meciul de ieri contra Franței. Opusa Căruțașu a făcut 8p. Dar n-a fost cum am crezut, pentru că în setul 2, adversarele, cu coordonatoare nouă, ne-au plesnit peste față cu un scor în oglindă. Aceeași Căruțașu a făcut punctaj negativ! A făcut 2p și pierdut 6p. Păi așa opusă, măi Alexia? Am pierdut 13p pe greșeli neforțate! În timp ce la noi n-avea cine face puncte, spanioloaicele au marcat toate, echilibrat.

În setul 3 ne-am revenit și am marcat și noi ceva mai variat, intrând în scenă și extrema Matei cu jocul ei specific. Dar aici am început să încasăm blocaje. În setul 4, am continuat să încasăm blocaje, iar Căruțașu și Matei n-au mai avut randament.

Setul 5 a început cu presimțirea că atmosfera nu e bună în sânul echipei noastre. De la spaniole au punctat Escamilla și Montoro, dar noi ne-am bazat iar doar pe Căruțașu.

Am făcut un joc amestecat cu execuții spectaculoase, dar și cu multe greșeli incredibile. Scorul greșelilor neforțate: 34-16!

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Carmen Unzue (#7 centrală ESP), 12p, 50%, 6 blocaje
Cea mai bună de la RO: Francesca Alupei (#17 centrală), 12p, 64%
Cea mai bună marcatoare: Alexia Căruțașu (#14 opusă RO), 24p, 39%
Cel mai eficient atac: Ana Escamilla (#17 extremă ESP), 17p, 42%
Cea mai bună recepție: Maria Segura Palleres (#16 extremă ESP)
Cea mai slabă jucătoare: Adelina Budăi Ungureanu (#19 extremă RO)

Rodica Buterez s-a accidentat ușor în setul 2. Piciorul în alunecare s-a întâlnit cu stâlpul secundului. Se pare că va fi o recuperare rapidă.

Pârliții lui Cojocaru (preșul FRV) n-au putut să aducă un sistem de video-control. Setul 3 trebuia să se termine cu asul perfect al (coordonatoarei) Cojocaru.
În schimb s-au auzit scandări ale „galeriei”. Inițial am crezut că i-a trimis Limbosu pe vaccinații de la Blaj 😊 Dar ăia nu știu face galerie româncelor, ei-s cu sârboaicele. Iar scandările înregistrate din difuzoarele sălii se opreau exact când servea o jucătoare.

Cu această înfrângere, încă avem șanse bune de calificare în faza finală, mai ales după meciul Ucraina – Bulgaria 0–3.

Și nu, bre îNȘelarule, Escamilla nu va fi colegă cu Ungureanu la Busto Arsizio, pentru că s-a transferat deja la Potsdam.

Franța – Azerbaidjan 3 – 1 (25-21, 19-25, 25-13, 25-20)

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Héléna Cazaute (#1 extremă FRA), 29p, 52. Oare de ce n-o fi jucat în meciul contra Spaniei? Indigestie?