LEAu 2021 (M) | Chiar nu meritam să fim la Campionatul European * Ne bate Slovacia 3

România – Slovacia 2 – 3 (29-27, 21-25, 25-22, 24-26, 12-15)

Luna trecută am mâncat bătaie de la Slovacia varianta de bază, am învins varianta cu rezerve (pentru că nu mai era miză), iar acum nu putem bate nici echipa a 3a, care nu-i chiar de tineret, așa cum au spus unii.

Un meci plictisitor, care a avut doar un moment mai luminos în setul 4, la scorul 19-24, când slovacii au pierdut 5 mingi de set (24-24). Dar focul nostru de paie de la începutul competiției s-a stins.

Scorul așilor: 8-2. Scorul blocajelor: 15-6. Ne rup adversarii cu blocajele. Dacă ieri e jucat Bălean prost, azi a fost ceva mai bine, dar a jucat prost Aciobăniței.

Cel mai bun jucător: Michal Zeman (#7 central SVK), 12p, 80%
Cel mai bun de la RO: Rareș Bălean (#16 opus/extremă), 29p, 49%
Cei mai buni marcatori:  Rareș Bălean și Filip Gavenda (#19 opus SVK), 29p, 47%
Cel mai eficient atac: Patrik Prokopec (#9 extremă SVK), 14p, 61%
Cele mai multe blocaje încasate: Robert Aciobăniței (#9 extremă RO), 5
Cei mai mulți ași încasați și cel mai slab jucător: Turis Martin (#11 libero SVK), 6

Mâine RO stă.

Meciurile contra Nederlandei (a 4 a echipă a grupei, care a fost invitată în Liga Națiunilor, unde nu-i chiar pe ultimul loc) sunt anulate, adică nu se consideră scor de forfait.