LEAu (M) 2024 S1Z1 | Un început normal contra celei mai slabe echipe

(sursa CEV)

România – Azerbaidjan 3 – 0 (25-16, 25-16, 25-19)
Spectatori: 800

800 de spectatori au asistat la meciul de debut al LEAu, strigând pentru echipa lor, dar cu nu mari speranțe, deoarece AZE este cel mai jos cotată echipă din competiție. Dacă ar fi fost o mare dramă să pierdem vreun set, acest 3–0 este normal, nimic de lăudat.

ottobroker.ro

Ai noștri au jucat serios primele 2 seturi. Setul 3 a fost ca la plimbare. Noroc că azerii au atacat mai cu poftă, dar au și făcut 12 greșeli neforțate, adică ne-au făcut setul cadou.

Cel mai bun jucător: undeva între Bela Bartha (#1 central RO), 9p, 71%, și Ștefan Lupu (#22 central RO), 6p, 100%
Cel mai bun de la AZE: Andrei Vasilenko (#7 extremă), 7p, 38%
Cel mai bun marcator, cele mai multe blocaje încasate: Andrei Melnikov (#20 opus AZE), 20p, 44%, 6 blocaje încasate
Cel mai eficient atac, cei mai mulți ași încasați: Robert Aciobăniței (#9 extremă RO), 13p, 61%, 3 ași încasați
Cele mai multe blocaje punctate: Bela Bartha, 3
Cei mai mulți ași: Andrei Melnikov, 4
Cea mai bună recepție: Marian Bala (#12 extremă RO)
Cel mai slab jucător: Elmin Alișanov (#6 central AZE)

biciclop.eu

Câteva ore am fost pe locul 1, dar mâine va fi cu totul altceva, meciul contra favoritei numărul 1 a competiției, Ucraina. Meciul va începe tot la ora 17.