LEAu (M) 2024 S3T11 | Ne-am chinuit contra unei echipe greșitoare

(sursa CEV)

România – Finlanda 3 –2 (23-25, 21-25, 26-24, 26-24, 15-12) (111-110)
Spectatori: 120

Omul primului set a fost extrema Robert Aciobăniței, cu 7p și cu o foarte bună eficiență în atac (88%). El însă n-a fost secondat de nimeni din echipă, poate cu excepția centralului Bela Bartha, care a intrat mai târziu. Finlandezii și-au echilibrat atacurile și întreaga lor echipă a contribuit la câștigarea setului. Coordonatorul Claudiu Dumitru a început destul de prost, cu destule pase fâsâite. Opusul-catastrofă Alexandru Rață a izbutit în atac abia 30%.
Aciobăniței și-a continuat jocul bun și în setul 2. Rață s-a trezit puțin. Am văzut lipsa de creativitate și de inspirație a ambilor noștri coordonatori, care s-au concentrat pe acești 2 jucători. Ceilalți au primit pase pe ici pe colo. Am stăpânit jumătate de set, dar de acolo finlandezii au ajuns în față, cu extrema Niko Suihkonen ca marcator principal.

A urmat cel mai prost volei posibil în setul 3. Am câștigat cu o eficiență în atac de tot râsul, dar pe multele greșeli neforțate ale finlandezilor și cu 6p din blocaje. Lui Aciobăniței i s-a terminat benzina și nu numai că a risipit toate pasele primite (0% eficiență), dar a și încasat 2 blocaje. Singurul român blocat în setul 3.
În setul 4 a continuat chinul și abia acum RO a jucat ca o echipă, dar una amețită. Și a jucat cu altă echipă amețită. În setul 4 a intrat și opusul Aaro Nikula, fost jucător al lui Stancu jr la Arcada Galați. Statistica arată că ar fi fost o mai bună alegere azi pentru FIN.
În setul 5 opusul Rață a jucat perfect, dar Rareș Bălean, pe care Stancu jr l-a pus ca pe un al 2lea opus, a risipit o mare parte din pasele primite.

Am câștigat cu greu contra unei echipe care ne-a făcut multe cadouri un meci în care Stancu jr a învârtit și răsucit echipa în fel și chip, doar-doar a găsi o formulă câștigătoare. Scorul greșelilor neforțate: 26-37!
Scorul blocajelor: 16-8.

Ambele echipe au avut o recepție slabă.

Cei mai buni jucători: Bela Bartha (#1 central RO), 12p, 44%, și Petteri Tyynismaa (#6 central FIN), 13p, 69%
Cel mai bun marcator: Niko Suihkonen (#7 extremă FIN), 21p, 63%
Cel mai eficient atac: Petteri Tyynismaa
Cele mai multe blocaje punctate: Bela Bartha, 7!
Cele mai multe atacuri cedate: Luka Marttila (#10 extremă FIN) și Jonas Jookela (#13 opus FIN), câte 7
Cei mai mulți ași: Alexandru Rață (#13 opus RO), 4
Cel mai slab jucător: Luka Marttila

În clasamentul LEAu am sărit temporar pe locul 8. Ne așteaptă un meci greu mâine de la ora 1630, contra celei mai bune echipe din competiție, care ne-a și programat meciul banditește după doar 20 de ore de refacere.

Ieri: Finlanda – Cehia 3 – 2 (16-25, 25-23, 30-32, 25-22, 15-11), singura înfrângere a Cehiei, care vine chiar acasă. Poate vine și a 2a?

În clasamentul mondial păstrăm poziția 26 și calificarea la Campionatul Mondial din Filipine e și mai clară. S-or prinde curând și alții. ?