Liga Campionilor (F) 2023 Runda 4 etapa 4/6 | Înfrângere rușinoasă pentru Blabla Blaj

Grupa Azoty Chemik Police – CSM Târgoviște 3 – 2 (29-27, 25-20, 23-25, 13-25, 15-4) (105-101)
Spectatori: 1640.

Ca în tur, CSMT a pierdut primele 2 seturi și le-a câștigat pe următoarele 2, dar n-a reușit să câștige și setul 5. Dacă în setul 5 din tur, CSMT a luptat serios (16-18), de data asta a făcut o jenă de set. De la 2-2 polonezele au ajuns la 11-2! Adică 9p la rând? Nici Pașa Akbașa cel Fudul nu făcea așa ceva. În ansamblu, meciul a părut echilibrat, dar CSMT a clacat exact când era mai important.

Cea mai bună jucătoare: Denisa Ionescu (#15 centrală CSMT), 10p, 57%. Oficial, organizatorii au desemnat-o pe chifla Martyna Łukasik (#11 extremă Police), care nici măcar n-a fost cea mai bună marcatoare, dar a încasat cei mai mulți ași (5) și a ratat 5 atacuri (adică puncte pentru CSMT).
Cea mai bună de la Police și cel mai eficient atac: Agnieszka Korneluk (#5 centrală), 16p, 63%
Cea mai bună marcatoare: Jovana Brakočević Canzian (#6 opusă Police), 26p, 43%
Cele mai multe blocaje punctate: Denisa Ionescu și Mira Todorova (#7 centrală CSMT), câte 4 blocaje
Cei mai mulți ași: Mira Todorova, 6
Cei mai mulți ași încasați: Martyna Łukasik și Jovana Mirosavljević (#14 extremă CSMT), câte 5
Cea mai slabă jucătoare: Jovana Mirosavljević

Vero Volley Milano – Blabla Blaj 3 – 0 (25-16, 25-18, 25-16)
Spectatori: 4886!

biciclop.eu

Jucărica lui Limbosu iar s-a făcut de râs în Europa, realizând doar 50 pe pct, fiind dominată de Monza/Milano la toate capitolele. Și primarele și-a trimis jucătoarele îmbrăcate în negru, cea mai urâtă „culoare” pentru o femeie.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Jordan Thompson (#12 opusă Milano), 23p, 57%, 5 blocaje