Liga Campionilor (F) R4 GrB Et5/6 Dinamo Moscova – Voléro Zürich 3 – 2…

Liga Campionilor (F) R4 GrB Et5/6
Dinamo Moscova – Voléro Zürich 3 – 2 (25-19, 22-25, 20-25, 25-20, 15-12)
Durată: 2h12
Spectatori: 2000

După un prim set mai slab al lui Voléro, se părea că Dinamo Moscova va avea o victorie ușoară. Numai că Voléro a cîștigat următoarele 2 seturi, iar meciul a devenit foarte interesant la finalul setului 4 și în setul 5: tehnică și energie neobișnuite pentru meciurile feminine. Cubaneza Kenia Carcaces Opón ( #14 extremă, Voléro, 31 ani) a fost vedeta partidei, cu 32 de puncte marcate și o impresionantă eficiență în atact de 65%.

Cea mai tare fază, de rîzi cu lacrimi (că se poate petrece la așa nivel), a fost în setul 2 la scorul 16–20. Timp de întrerupere cerut de Terzić, servește Dinamo, dar punctul revine lui Voléro după ce Fabiola recuperează mingea în mod miraculos și vedem o fază de nivel de minivolei. Pînă apare faza asta pe Youtube, o puteți vedea la minutul 55:30 pe înregistrarea de pe Laola1.tv.

Deși probabil 3 echipe de pe locurile 2 se vor califica pentru faza jocurile de 6, Voléro Zürich încă nu este sigur de calificare și va avea nevoie de asigurare printr-o victorie în ultima etapă. Dinamo Moscova este echipă calificată, de aceea, poate veni la Sibiu marțea viitoare cu gîndul de a se relaxa înaintea fazei următoare. De aceea, orice rezultat este posibil, inclusiv un 3–0 pentru Alba Blaj.