SCMU Craiova – Azimut Modena: 0 – 3 (16-25, 19-25, 18-25)

Cel mai bun jucător: Santiago Orduna (Azimut)

Cel mai bun marcator: Luca Vettori (Azimut), 15 pct

Cel mai eficient atac: Luca Vettori

Cea mai bună preluare: Silviu Suson

Cei mai mulți ași: Santiago Orduna, 4

Cele mai multe puncte din blocaj: Matteo Piano (Azimut), 4

Spectatorii craioveni au rămas doar cu satisfacția de a-i vedea la lucru pe unii dintre cei mai tari jucători de volei actuali. Earvin Ngapeth a fost vedeta cea mai așteptată, dar a fost un meci în care nu a strălucit maxim. Modena a venit cu nervi pentru că tocmai pierduse într-o semifinală a Cupei Italiei și a atacat și a servit viguros. Scorul la ași: 1–11, iar asta spune multe. De cealaltă parte, Craiova, fără Bartha, a jucat mămăligos. Nu numai că nu a reușit să ia măcar un set, dar nici măcar nu a ajuns la 20 în nici un set. O înfrîngere rușinoasă ca de echipă de fundul clasamentului, în ceva mai mult de o oră de joc.

Din nou am auzit un crainic de sală prostănac, care nu știa că e meci internațional și ar fi trebui să facă anunțurile și în limba engleză. El, sireacu’, nici românește nu știa bine, tot ciripind „timp tehnic de odihnă”! Oare de ce se dă drumul la microfon la tot felul de tîmpiței, care nici nu cunosc termenii de specialitate? Băi aștia care mai comentați, învățați că nu există „timp de odihnă”! Confuzia a apărut de la prescurtarea englezească TO (time-out), iar unii handicapați români au crezut că merge și la „Timp de Odihnă”! Păi dacă Alba Blaj e condusă în primul set de Penicilina cu 6-0, iar Darko Arena cere TO, e pentru odihnire?? Păi de-abia a început meciul de 2 minute și gata am obosit? Timpul acela este „de întrerupere”, nu „de odihnă”!

Tot ieri am mai văzut un hoț de tușier, care nu a auzit probabil că meciul era și cu verificare video. Rușine tuturor arbitrilor hoți!

3 thoughts on “Liga Campionilor (M) R4 GrD E4/6 SCMU Craiova – Azimut Modena: 0 – 3…

1. Cum ai facut statistica asta de ti-a iesit suson cel mai bun jucator al Craiovei??? Si cum poti sa spui ca e o infrangere rusinoasa cand pierzi cu Modena???rusine e cand pierzi cu piatra beamt, cluj, bacau….despre ce vorbim?

2. 1. Doar o idee pe care s-o iei în considerare: jucătorul cel mai bun nu e ăla care face cele mai multe puncte. Sînt și unii care îi împiedică pe adevrsari să facă puncte și alții care ajută la facerea de puncte, fără să puncteze direct.
    2. Atunci cînd nu faci nici 20 de puncte pe set e o înfrîngere rușinoasă.