Liga Europeană (F), Runda Ligii, Grupa C, Turneul 1, ziua 3/3 : PRIMA VICTORIE!…

Liga Europeană (F), Runda Ligii, Grupa C, Turneul 1, ziua 3/3 : PRIMA VICTORIE!

România – Ungaria: 3 – 0 (27-25, 25-22, 25-16)
Durată: 1h36
Spectatori: 1900

Transmisiunea a început cu întîrziere pentru că s-a împiedicat îNȘelaru (pseudojurnalist tevere) de cabluri și le-a stricat configurația ungurilor. A ieșit cu scîntei!
Apoi a căzut cu nasul în butonul de schimbări de la masa arbitrilor și a rămas înțepenit acolo 5 minute, timp în care soneria a zbîrnîit nebună în sală.

Cum ungurii n-au mai putut transmite, s-a oferit Cocoșelul Cardoș să transmită din calculatorul lui de poale, acela chinezesc asamblat în Coreea de Nord. Așa se explică cea mai proastă transmisiune video a unui meci de RÖPLABDA prin Internet! Nici nu se distingeau jucătoarele. Și a fost un decalaj de vreo 5 minute, mai repede venea scorul în direct!

bijubox.ro

În primele 2 seturi au jucat cele mai slabe echipe ale turneului încercînd fiecare să piardă. Ungaria a reușit de ambele dăți.
În setul 3, RO a jucat mai bine și a cîștigat clar, aducînd prima victorie în această competiție.
Ar trebui să fie transmise mai des cu video partidele româncelor noastre!… Se vede treaba că așa le e rușine de ce vede lumea și joacă mai serios. Partea proastă e că vede lumea și șunculițele adunate în cantonament. Că doar nu ne ducem acolo ca să facem și pregătire fizică, ci împărtășim și încercăm diverse rețete de pui cu mujdei.
(Puii veniți de la sponsorul Agroland! Aveți grijă să nu vă iasă ceva substanțe interzise la controlul antidoping! 😉 )

Cea mai productivă jucătoare: Gréta Szakmáry (HUN), 18 pct
De la RO: Roxana Bacșiș, 12 pct.

Roxana Bacșiș a mai primit și o distincție la finalul partidei… zice gura lumii că pentru „cea mai valoroasă jucătoare”… dar eu cred că a primit premiu pentru mopul mov pe care și l-a pus în cap! 😉 Dacă-i facem unghiile pe negru și-i mai cumpărăm niște pantaloni zdrențuiți în genunchi, e numai bine! Ia premiu și-n Grecia. Și-n Franța.

Cifrele zic că Ágnes Pallag (HUN) ar fi fost cea mai bună jucătoare a partidei, iar de la RO poate Georgiana Faleș?

Cea mai bună recepție (a serviciului): Szandra Szandi Szombathelyi (HUN).
De la RO: Cristina Cazacu.

Cel mai eficient atac: Georgiana Faleș (iar un centru…)

4. Ungaria 0v

Nici Ungaria nu a luat în serios acest turneu, antrenorul de origine olandeză, Jan José De Brandt, folosind ocazia asta pentru a le testa pe jucătoarele tinere în vederea Campionatului European, faza din septembrie. Mă întreb des ce înțeleg jucătoarele, în general, cînd li se explică chestii pe englezește… 🙂 Vreo 10%?

După o „pauză” de 3 zile, întrecerea se mută în Grecia pentru al 2lea turneu. România începe contra gazdei pe 9 iun de la ora 20:30. Eva Chantava promite să-și repare umărul pînă atunci și să vină la joc.
…Spre deosebire de accidentatele noastre, care se vor reface cu încetinitorul, pe la sfîrșitul lui august așa…