LN2018F, Finala * Echipa Ideală Turcia – SUA 2 – 3 (25-17, 22-25, 28-26,…

LN2018F, Finala * Echipa Ideală

Turcia – SUA 2 – 3 (25-17, 22-25, 28-26, 15-25, 7-15)

După un palpitant set 3, în care turcoaicele conduceau cu 6 puncte și în care americancele au egalat și era să ia și setul, jucătoarele lui Guidetti și-au pierdut suflul și încă trebuie să mai aștepte (ca și proful lor) o medalie de aur într-o competiție majoră inter-țări. Medalia de argint, însă, este de toată lauda, mai ales după începutul șovăielnic în comeptiție.
Spectacolul finalei a fost ceva mai redus, făcînd loc tensiunii. A cîștigat sistemul american, unul dintre cel mai bine puse la punct din lume. O țară fără campionat, care produce medalii mereu și mereu și la masculin și la feminin.
Meciul final a fost ca o repetare a meciului celor 2 echipe din grupele rundei finale. În ambele meciuri, după 2–1 pentru Turcia, SUA au cîștigat seturile 4 și 5 cam cu aceleași scoruri.
Și scorurile la puncte sînt asemănătoare: 97-103 în grupa rundei finale și 97-108 în meciul final.

Meciul pentru bronz
Brazilia – China 0 – 3 (18-25, 22-25, 22-25)
Sistemul prost de programare a făcut ca Brazilia să fie singura echipă cu 4 meciuri în 4 zile la rînd. Era greu să fie destul de proaspătă pentru ultima bătălie.

Premii individuale

Cea mai bună jucătoare:
Michelle Bartsch-Hackley (extremă USA, care va rămîne în camipnatul italian la Futura Volley Busto Arsizio)