LNV (F) 2023 Finala | Turcia câștigă LNV și devine cea mai bună echipă din lume pentru prima dată * Cartonașul verde al proștilor * Competiție cu încălcarea gravă a regulamentului * Echipa Ideală

Melissa Vargas

(F) China – Turcia 1 – 3 (22-25, 25-22, 19-25, 16-25)
Spectatori: 5838

După 2 seturi cu scor în oglindă, TUR a început să domine lejer și s-a impus prin blocaj (scorul blocajelor: 4-14!). Cu această victorie supremă, echipa antrenorului Daniele Santarelli are un succes istoric ajungând pentru prima dată pe primul loc și în ierarhia mondială (clasamentul FIVB).
Santarelli a jucat din nou cu 2 opuse (Vargas și Karakurt) și o extremă demonstrându-i marelui antrenor român Sandu Kapelovies, că un meci nu se câștigă cu apărarea (cum zice marele gânditor român), ci cu puncte, adică cu atacul. Fără să minimizăm rolul apărării.
Cu 2 opuse active în naționala TUR, Elfița Karutasu/Căruțașu nu poate vedea luminița de la capătul tunelului și-și dă seama că schimbarea naționalității sportive a fost greșeala vieții sale (sportive). E greu să te lupți cu una din cele mai bune opuse din lume.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Melissa Vargas (#4 opusă TUR), 26p, eficiența generală FIVB (cea adevărată, care ia în considerare și punctele cedate adversarului) 32% (FOTO)
Cea mai bună de la CHN: Li Yingying (#12 extremă), 21p, 18%
Cele mai multe blocaje punctate: Eda Erdem Dündar (#14 centrală TUR), 4
Cea mai bună recepție: Ebrar Karakurt! (#99 opusă TUR)
Cea mai slabă jucătoare: Wang Yunlu (#10 extremă CHN)

Meciul pentru bronz
(F) Polonia – SUA 3 – 2 (25-15, 16-25, 25-19, 18-25, 17-15) (101-99)
Spectatori: 4402

bijubox.ro

Într-un meci extraordinar de aproape de echilibru, ambele echipe au avut mingi de meci.
POL câștigă din nou o medalie într-o competiție mondială după 54 de ani.

Cea mai bună marcatoare: Magdalena Stysiak (#9 opusă POL), 23p, 7%

LNV 2023 s-a desfășurat cu grave încălcări ale regulamentului oficial. Proștii lui Moș Ary Șontorogu (șeful FIVB) au plasat echipele și masa de arbitraj în spatele arbitrului principal, chipurile pentru o vizibilitatea mai bună pe ecrane, dar contra regulamentului. Astfel, secundul a fost deposedat de o parte importantă a atribuțiilor sale.

De asemeni, echipele n-au mai schimbat terenul nici după setul 1 nici după setul 3 nici în setul 5 la punctul 8.

Tot contra regulamentului a apărut cartonașul verde, o prosteală inventată de italieni. Cartonașul verde este acordat unui jucător când își recunoaște greșeala în momentul în care apare o contestație video. Chipurile pentru fairplay. Echipa care adună cele mai multe cartonașe verzi, a primit un premiu de 30.000 dolari. Probabil SUA. Am zis și atunci că este o tâmpenie și că ar trebui, dimpotrivă, ca jucătorul care nu recunoaște și astfel duce la pierdere de timp, să fie sancționat cu cartonaș roșu.

Când să arunce Universitalu Cojocaru 40.000 de ieuroi pe sistemul video de contestație, pe care l-a dosit în magazie la meciurile oficiale ale naționalelor, iaca tehnologia mondială a progresat și au apărut sensori care spun instantaneu cât de aproape a căzut mingea de tușă, nemaifiind nevoie de analiză video care să dureze o grămadă.